Gerda Wegener'ın eserlerinin cinsel kimliğin inşası bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Gerda Wegener's works in the context of the construction of sexual identity
  1. Tez No: 996780
  2. Yazar: NURGÜL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Sanat tarihi boyunca, toplumsal cinsiyet ve kimlik temsili, sanatçılar ve eserleri aracılığıyla çeşitli şekillerde şekillendirilmiş, yeniden inşa edilmiş ve meydan okunmuş bir kavram olmuştur. Toplumsal cinsiyet rollerinin sıklıkla keskin sınırlarla tanımlandığı ve sanatın genellikle eril bir perspektiften yorumlandığı tarihsel bağlamda, Gerda Wegener'in sanatsal mirası, cinsel kimliğin inşası ve toplumsal normların sorgulanması açısından son derece önemli bir yer tutmaktadır. Gerda Wegener, 20. yüzyıl başlarında sanatın hem estetik hem de toplumsal boyutlarını yeniden yorumlayan bir sanatçı olarak, döneminin normlarına meydan okumuş bir figür olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendi sanatında, döneminin moda akımlarını ve stilize edilmiş figürlerini kullanarak feminenlik, maskülinite ve kimlik temsili gibi kavramları ele almış, toplumsal cinsiyet algılarına yeni bir bakış açısı getirmiştir. En çok bilinen eserlerinden bazıları, eşi Lili Elbe'yi betimlediği resimlerdir. Lili Elbe, trans kimliğiyle tanınan ve cinsiyet geçişi operasyonları geçiren ilk bireylerden biri olarak tarihe geçmiştir. Wegener'in bu dönüşümü sanatsal bir perspektiften ele alarak üretmiş olduğu eserler, sadece bireysel bir hikâyenin ötesine geçerek, toplumsal cinsiyetin nasıl inşa edildiği ve temsil edildiği konularına önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, Gerda Wegener'in sanatını cinsel kimliğin inşası bağlamında inceleyerek, onun sanatının sadece estetik bir güzellik anlayışına değil, aynı zamanda toplumsal cinsiyet kimliği üzerine bir sorgulamaya da aracılık ettiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, tezde öncelikle Gerda Wegener'in sanatının genel karakteristiği ve dönemsel bağlamı ele alınacak, ardından toplumsal cinsiyetin inşası teorik bir çerçeve üzerinden değerlendirilecektir. Son olarak, Wegener'in çalışmaları cinsel kimliğin yeniden inşa edilmesi perspektifinden analiz edilerek, onun sanatının cinsiyet kimliği konusundaki dönüşümcül rolü tartışılacaktır. Sanatın, toplumsal cinsiyet normlarının sorgulanmasında ve kimliklerin inşasındaki rolü, günümüzde de güncelliğini koruyan bir tartışma konusudur. Wegener'in eserleri, bu tartışmanın sanat tarihi içerisindeki en çarpıcı örneklerinden birini oluşturmakta olup, onun sanatının cinsel kimlik algılarını nasıl etkilediğini incelemek, sanat ve toplumsal cinsiyet arasındaki ilişkiyi anlamak için kritik bir katkı sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
Throughout art history, gender and identity representation has been shaped, reconstructed and challenged in various ways by artists and their works. In a historical context where gender roles are often defined by sharp boundaries and art is generally interpreted from a masculine perspective, Gerda Wegener's artistic legacy holds an extremely important place in terms of the construction of sexual identity and the questioning of social norms. Gerda Wegener stands out as a figure who challenged the norms of her time as an artist who reinterpreted both the aesthetic and social dimensions of art in the early 20th century. In her own art, she addressed concepts such as femininity, masculinity and identity representation by using the fashion trends and stylized figures of her time, bringing a new perspective to social gender perceptions. Some of her best-known works are the paintings she depicts her wife Lili Elbe. Lili Elbe is known for her trans identity and is one of the first individuals to undergo gender transition surgery. The works that Wegener produced by addressing this transformation from an artistic perspective go beyond just an individual story and make an important contribution to the issues of how gender is constructed and represented. This study aims to examine Gerda Wegener's art in the context of the construction of sexual identity, and to show that her art mediates not only an aesthetic understanding of beauty but also a questioning of gender identity. In this context, the thesis will first address the general characteristics and periodic context of Gerda Wegener's art, and then evaluate the construction of gender within a theoretical framework. Finally, Wegener's works will be analyzed from the perspective of reconstructing sexual identity, and the transformative role of her art on gender identity will be discussed. The role of art in questioning gender norms and constructing identities is a topic of debate that continues to be relevant today. Wegener's works constitute one of the most striking examples of this debate in art history, and examining how her art affects perceptions of sexual identity will make a critical contribution to understanding the relationship between art and gender.