Hüseyin Nihal Atsız'ın roman, hikâye ve şiirleri üzerine bir inceleme
A study on the novels, short stories, and poems of Hüseyin Nihal Atsız
  1. Tez No: 996779
  2. Yazar: ALİ ASKER OVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM DAYANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Hüseyin Nihal Atsız (1905-1975); doğduğu, büyüdüğü, görev yaptığı yerler; çeşitli edebî türlerde verdiği eserler, bu ürünlerde kullandığı dil ve ele aldığı temalarla Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nın mühim simalarından biridir. Temel esin kaynağı tarih ve millî kültür olan Atsız, bu kaynaklara o güne kadarki yaklaşımlardan farklı olarak derin anlamlar yükler ve Kür Şad, Kara Kağan, Urungu, Ay Hanım, Tonyukuk, Şehzade Murad, Gökçen gibi kahramanları yeni bir gözle dikkatlere sunar. Atsız'daki bu dikkatin özünde millî uyanış refleksi vardır. O güne kadar üzerinde pek durulmayan birçok tarihî olay ve kişi; savaş, kahramanlık, diğerkâmlık, millî kültür, Türk tarihi, Türkçülük, Turancılık gibi konular etrafında onun kalemi aracılığıyla yeniden inşa edilir. Türkçü damarın önemli temsilcilerinden biri olan sanatkâr, sözü edilen kaynaklardan beslenerek kaleme aldığı eserlerinin merkezine“ülkü insanı”nı koyar. Ülküleri uğruna yaşayan ve hayatı anlamlandıran kahramanların şiir, hikâye ve romanını kaleme alan yazar, bu kahramanları tarihten alarak yaşadığı çağa taşır. Onun kahramanları; ülküleri ile varoluşlarını manalı kılan, çok boyutlu tiplerdir. Bu bakımdan Atsız, vizyon sahibi bir sima olarak Türkçü anlayışın öncü bir kalemi olur. 20. yüzyılın başlarındaki kaotik ortamda yetişen sanatkâr, yaşam deneyimlerinin yanı sıra entelektüel birikimini de eserlerine yansıtır. Atsız'ın dünya görüşünün şekillendiği bu yıllarda memleketin genel durumu, azınlıkların faaliyetleri ve yükselen milliyetçilik anlayışı, onun eserlerine yön veren etmenler olarak dikkat çeker. Ayrıca ailesi ile birlikte bir önceki neslin aydınlarından olan Ziya Gökalp, Mehmet Emin Yurdakul, Ömer Seyfettin ve Rıza Nur, yazara tesir eder. Hüseyin Nihal Atsız'ın Roman, Hikâye ve Şiirleri Üzerine Bir İnceleme başlığını taşıyan bu çalışmanın birinci bölümünde yazarın biyografisine yer verilmiş, ikinci bölümünde roman, hikâye ve şiirlerinin kaynakları ortaya konmuş, üçüncü bölümünde ise kaleme aldığı bütün bu eserler sistematik olarak incelenip sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Nihal Atsız (1905–1975) is one of the notable figures of Republican Period Turkish Literature in terms of his life, the places where he lived and worked, the variety of literary genres he produced, and the language and themes reflected in his works. History and national culture form the main sources of inspiration in Atsız's writings. Unlike earlier approaches, he assigns deeper meanings to these sources and reinterprets historical figures such as Kür Şad, Kara Kağan, Urungu, Ay Hanım, Tonyukuk, Prince Murad, and Gökçen from a new perspective. This approach is closely connected to a sense of national awakening. Through his works, many historical events and personalities that had previously attracted limited attention are revisited within the framework of themes such as war, heroism, self-sacrifice, national culture, Turkish history, Turkism, and Turanism. As an important representative of Turkist thought, Atsız places the concept of the“ideal individual”at the center of his literary works. He writes poems, short stories, and novels about characters who live for their ideals and find meaning in life through them. These characters are drawn from history and carried into the author's own time. They are portrayed as multidimensional figures whose existence is defined by their ideals. In this sense, Atsız can be regarded as a visionary writer and a leading voice of Turkist literature. Growing up in the turbulent environment of the early twentieth century, Atsız reflects both his personal experiences and his intellectual background in his works. The political and social conditions of the period, the activities of minorities, and the rise of nationalist thought played an important role in shaping his worldview and literary outlook. In addition, influential intellectuals of the previous generation, such as Ziya Gökalp, Mehmet Emin Yurdakul, Ömer Seyfettin and Rıza Nur, had a clear impact on his thought and writing. The first chapter of this study, titled An Analysis of the Novels, Short Stories, and Poems of Hüseyin Nihal Atsız, focuses on the author's biography. The second chapter examines the sources of his novels, short stories, and poems, while the third chapter offers a systematic analysis of these works and presents the conclusions.