Diferansiyel, integral, integrodiferansiyel denklemlerin çözümü için sonlu fark yöntemi
The Finite difference method for solutions of differantial, integral and integrodifferantial equation
  1. Tez No: 99689
  2. Yazar: SERVET KAYSER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
VI ÖZET Bu tezin birinci bölümünde, sayısal yöntemler için temel teşkil eden sonlu farklar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Birinci ve ikinci mertebeden sabit veya değişken katsayılı homojen diferansiyel denklemlerin çözüm yöntemleri sonlu farklar ve fark denklemlerinden yararlanarak araştırılmış ve ikinci bölümde sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise ikinci bölümde teorik olarak ele alınan diferansiyel denklemlerin çözümlerine ait örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In the first part of this thesis, the finite differences of the essentionals of numerical analysis is detaily examined. In the second, part, the first and second order homojen variable and constant coefficient diferantial equations and solutions have been searched by using of finite differences and difference equations. In the thind part, examples of the solutions of the differantial equations which have been examined theorically in the second part have been given.