İşitmede mekansal etkiler ve 3-D teknolojisi
Spatial effects and 3-D technology
- Tez No: 99688
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Gaz ortamda yer alan ses dalgaları, kulak kepçesinde toplanırlar. Kulak kepçesi burada bir“ses toplayıcısı”konumundadır. Havada sıkışıp gevşeyerek hareket eden ses dalgaları, kulak yolundan içeriye girdiklerinde,“kulak zarını”titreştirmeye başlarlar. Alçak sesler için bir yükseltici ( amplifier), yüksek sesler için ise bir ses düşürücü ( filter ) olarak davranan kulak, böylece işitme sınırları için gerekli olan seviye ayarlamalarını yapmaktadır. Üç boyutlu bir nesne, nasıl üç boyutlu algılamaya kodlanmış göz tarafından çözümleniyorsa, kulak ve ses için de aynı durum söz konusudur. Ses de uzayda yer işgal eden üç boyutlu bir çokluktur. Kulak fizyolojik olarak, sesi üç boyutlu olarak algılamaktadır. Edison ile başlayan“sesi kaydetmenin yollarını arama”çalışmaları, 1970'lerde farklı bir bakış açısı kazanmıştır. Önce insanın iki kulağı olmasından yola çıkılarak tek bir kayıtlı sinyal, iki yöne ayrılmış ve böylece“stereo çağı”başlamıştır. Fakat bir süre sonra sesin iki boyutlu olarak dinlenmesi, tatmin edici bulunmamıştır. Çünkü bu ses sisteminde, sesin aslına ait birçok veri kaybı olduğu anlaşılmıştır. Bunun üzerine sesin fiziksel yapısı ile mekandaki davranışları incelenmeye başlanmıştır. Mekanda var olan sesin işitmede yarattığı“ etkiler ”ortaya konmuştur. Bütün bunlar doğadaki olayların bir imitasyonunu gerçekleştirmek düşüncesi ile birleşmiş ve gerekli elektronik donanımlar üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde çok sayıda hoparlörden oluşan ses dinleme üniteleri dinleyiciye sunulmaktadır. 3-D, Tri-Field ya da ambisonics olarak adlandırılan yeni ses sistemleri, kulağın beğenisini kazanmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The sound waves with in a gas medium are collected by pinna. The pinna here is in the position of a“ sound collecter”. The sound waves cause the“eardrum”to vibrate after entering auditory canal, because the sound waves travel in the air by the way of longitudinal oscillations, which as in the form of compressions and rarefactions the air particles. The ear aranges the sound level necessary for hearing limits which behaves like a amplifier for low level sounds and a filter for high level sounds. The same is true for ear and sound as for the eye which is conditioned to perceive a 3-dimentional object to ve analyzed as 3-dimentional. The sound is also a 3- dimentional quantity which occupies some position within space, The ear perceives the sound physiologically as 3- dimentional.“Searching for the ways of recording the sound”which is taken a start by Edison, approached to a different kind of looking at it. A single recorded signal separated into two directions based on that human beings have two ears and so“the stereo age”originated. But some time later hearing ( listening to ) the sound as 2- dimentional evaluated as dissatisfactory, Because some considerable data lost has been found comparison to the origines sound itself in this sound system. Therefore, investigations started on physical structure of the sound and its behaviour in the medium. The“effects”which are created by sound on hearing existed in the medium have been distinguished. AH these things get together as to realize the idea of an imitation of natural events and necessary electronical devices are produced for that purpose. The sound listening units which have so many speakers how are available today for listeners. The new sound systems which is called as 3-D, Tri Field or ambisonics have the purpose of generating liking of the ear. II