Türk soylulara Türkiye Türkçesi öğretiminde morfolojik farkındalığın yazma becerisine etkisi: Temel seviye
The effect of morphological awareness on writing skills in teaching Türkiye Turkish to Turkic students: Basic level
- Tez No: 996908
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ MELANLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil Bilimi Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Özbekistan'da Türkiye Türkçesi öğrenen Türk soylu öğrencilere yönelik morfolojik farkındalık eğitiminin öğrencilerin yazma becerisi ve yazma öz yeterliliği üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bu araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu Özbekistan'da sağlık temalı bir üniversitede temel seviyede Türkiye Türkçesi öğrenen Özbek öğrenciler oluşturmaktadır. A1 ve A2 düzeylerinde öğretilen dil yapıları arasından uzman görüşü sonucu seçilen 20 temel dil yapısı deneysel uygulama sürecine dâhil edilmiştir. Deney grubunda morfolojik farkındalığa yönelik uygulamalar sağlık temalı kelime öğretimi ve genişletilmiş yanıt yazma etkinlikleriyle bütünleştirilerek 7 haftalık süreçte gerçekleştirilmiş kontrol grubunda ise yalnızca müfredatın gerektirdiği öğretim süreci yürütülmüştür. Öğrencilerin uygulama öncesinde ve sonrasında sağlık alanıyla ilgili söz varlığı, morfolojik farkındalık ve yazma başarısı düzeylerini ve değişimlerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından başarı testleri geliştirilmiş ve yazma öz yeterlilik ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde gruplar arası karşılaştırmalar için Mann-Whitney U Testi ve grup içi değişimlerin incelenmesi için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman's Rho korelasyon analizi ile incelenmiş, ölçeklerin iç tutarlılığı Cronbach's Alpha katsayısı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular morfolojik farkındalık eğitiminin öğrencilerin yazma başarısı ve yazma öz yeterliliğini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığını, ayrıca yazma başarısı ile yazma öz yeterliliği arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda araştırma, Türk soylulara temel seviyede Türkiye Türkçesi öğretiminde öğrencilerin üretici becerilerini desteklemeye yönelik bir öğretim aracı olarak morfolojik farkındalık temelli etkinliklerin kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, aimed at determining the effect of morphological awareness-based instruction on the writing skills and writing self-efficacy of Turkic students learning Türkiye Turkish in Uzbekistan, employed a pre-test-post-test control group quasi-experimental design. The study group consisted of Uzbek students learning Türkiye Turkish at a basic level at a health-themed university in Uzbekistan. A total of 20 basic inflectional suffixes, selected from among those taught at A1 and A2 levels based on expert opinion, were included in the experimental application process. In the experimental group, morphological awareness activities were integrated with health-themed vocabulary teaching and extended response writing activities and carried out over a 7-week period, while the control group followed the standard curriculum. In order to determine the students' level of health-related vocabulary knowledge, morphological awareness, and writing proficiency before and after the application, as well as the changes therein, the researcher developed achievement tests and applied a writing self-efficacy scale. Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed-Rank tests were used for intergroup and intragroup comparisons, respectively. The relationships between variables were analyzed using Spearman's Rho correlation analysis, and the internal consistency of the scales was assessed using Cronbach's Alpha coefficient. The findings indicate that morphological awareness-based instruction improves students' writing performance and writing self-efficacy significantly, and that there is a positive and significant relationship between writing performance and writing self-efficacy. Therefore, the research suggests that morphological awareness-based instruction can be used as a teaching tool to support students' productive skills in teaching basic Türkiye Turkish to Turkic students.