Kurumsal yönetişim ve yenilikçilik ikliminin firma performansına etkisi: Çevresel belirsizlik perspektifinden bir inceleme
The impact of corporate governance and innovation climate on firm performance: An analysis from the perspective of environmental uncertainty
- Tez No: 996907
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kurumsal yönetişim uygulamaları ve yenilikçilik ikliminin firma performansı üzerindeki etkilerini, çevresel belirsizlik algısı bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde etkin kurumsal yönetişim uygulamaları ve destekleyici bir yenilikçilik iklimi, hem stratejik esnekliği artırmakta hem de firma performansını iyileştiren temel örgütsel faktörler olarak öne çıkmaktadır. Ancak bu içsel yapıların performansa olan etkisi, çevresel faktörlerden bağımsız değerlendirildiğinde eksik ve bağlamsız sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla, çevresel belirsizlik gibi dışsal değişkenlerin bu ilişkiler üzerindeki aracılık veya düzenleyici etkilerinin analiz edilmesi gerekmektedir. Kavramsal model, yapısal eşitlik modeli (Structural Equation Modeling – SEM) kullanılarak test edilmiştir. Modelde kurumsal yönetişim ve yenilikçilik iklimi bağımsız değişken, çevresel belirsizlik algısı aracı değişken ve firma performansı bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Analiz bulgularına göre, kurumsal yönetişim ve yenilikçilik iklimi firma performansı üzerinde doğrudan, anlamlı ve pozitif etkiler oluşturmaktadır. Ayrıca çevresel belirsizlik algısı, her iki yapının performans üzerindeki etkisinde anlamlı bir kısmi aracılık rolü üstlenmektedir. Çevresel belirsizliğin algısının performansa etkisi ise en yüksek düzeyde tespit edilmiş, bu da dış çevre algısının stratejik karar süreçlerindeki kritik rolünü ortaya koymuştur. Çalışmanın bulguları hem literatüre çok değişkenli, bağlamsal bir yaklaşım kazandırmakta hem de yöneticilere kurumsal yapıları yeniden tasarlama ve stratejik uyum kabiliyeti geliştirme yönünde rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of corporate governance practices and innovation climate on firm performance within the context of perceived environmental uncertainty. In today's world, effective corporate governance practices and a supportive innovation climate stand out as key organizational factors that enhance strategic flexibility and improve firm performance. However, assessing the performance effects of internal structures without considering environmental factors may yield context-insensitive results, making it essential to examine the mediating or moderating role of environmental uncertainty in these relationships. The conceptual model was tested using Structural Equation Modeling (SEM). In the model, corporate governance and innovation climate were treated as independent variables, perceived environmental uncertainty as a mediating variable, and firm performance as the dependent variable. The findings indicate that corporate governance and innovation climate positively affect firm performance, with perceived environmental uncertainty acting as a significant partial mediator and exerting the strongest influence on performance, highlighting its critical role in strategic decision-making. The findings of the study not only contribute a multivariate and contextual perspective to the literature, but also provide guidance for managers in redesigning organizational structures and developing strategic adaptation capabilities.