Murabaha finansmanının makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisi: Seçilmiş ülkeler üzerine bir araştırma
The impact of murabaha financing on macroeconomic indicators: A study on selected countries
- Tez No: 996909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SABRİ TOPAK, PROF. DR. FERDA YERDELEN TATOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Din, Ekonomi, Banking, Religion, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
İslami bankaların çoğunluğu, finansmanlarının temelinde murabaha işleyişini benimsemektedir. Yüksek getirisi, düşük riski, uygulama kolaylığı ve önceden bilinen kârları, bu durumun başlıca sebeplerindendir. Bu araştırma, murabaha finansmanının ekonomi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu amaçla makroekonomik göstergelerden ekonomik büyüme oranı, enflasyon oranı, faiz oranı ve ekonomik açıklık oranı ile murabaha arasındaki ilişki incelenmiştir. Murabahanın görece daha yaygın olarak kullanıldığı ekonomiler olan Suudi Arabistan, Malezya, Endonezya, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt ekonomileri üzerine araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışma 2014 -2021 dönemini kapsamakta, üçer aylık veriler üzerinden 32 döneme ilişkin verilerden oluşmaktadır. Panel veri analiz yönteminin uygulandığı çalışmada öncelikle modeldeki sabit ve eğim katsayılarının durağanlığı test edilmiş, homojenliği doğrulanarak GMM-PVAR testi ve PVAR Granger Nedensellik testi yapılmıştır. Analiz sonuçlarından elde edilen bulgulara göre murabaha ile reel büyüme oranı faiz oranı ve enflasyon oranı arasında tek yönlü nedensellik bulunurken; murabaha ve ekonomik açıklık oranı arasında ise nedensellik ilişkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Murabahadan faiz oranı ve enflasyon oranına nedensellik ilişkisi bulunurken, reel ekonomik büyüme oranından murabahaya bir nedensellik bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The majority of Islamic banks adopt murabaha as the basis of their financing. Its high returns, low risk, ease of implementation, and predictable profits are the main reasons for this. This research investigates the impact of murabaha financing on the economy. For this purpose, the relationship between macroeconomic indicators such as economic growth rate, inflation rate, interest rate, and economic openness rate and murabaha has been examined. The research was conducted on the economies of Saudi Arabia, Malaysia, Indonesia, Jordan, the United Arab Emirates, and Kuwait, where murabaha is relatively more widely used. The study covers the period 2014-2021 and consists of data from 32 quarterly periods. In the study, which applied the panel data analysis method, the stationarity of the constant and slope coefficients in the model was first tested, homogeneity was confirmed, and the GMM-PVAR test and PVAR Granger Causality test were performed. According to the findings obtained from the analysis results, a unidirectional causality was found between murabaha and the real growth rate, interest rate, and inflation rate; No causal relationship was found between murabaha and economic openness rate. While a causal relationship was found from murabaha to the interest rate and inflation rate, there was also a causal relationship from the real economic growth rate to murabaha.