İşletmelerde iç denetim fonksiyonu ve uygulamada karşılaşılan sorunlar
Internal auditing function in companies and the problems faced in applications
- Tez No: 99693
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Ekonomik alandaki gelişmelere paralel olarak büyüyen ve karmaşıklaşan işletmelerde, faaliyetlerin daha iyi izlenebilmesi için işletme yönetimlerinin iç denetim fonksiyonuna olan ihtiyaçları gün geçtikçe artmaktadır. Etkin bir iç denetim sistemi işletme yönetiminin en önemli unsuru ve aynı zamanda işletme faaliyetlerinin belirlenen hedefler doğrultusunda sürdürülebilmesi için çok gerekli bir yönetim fonksiyonudur. Bu çalışmanın amacı; günümüz rekabet koşullan altında hızla büyüyen ve karmaşıklaşan işletme yapılan içinde önemi gittikçe artan iç denetim fonksiyonunun işletmelerdeki yerinin ve işleyişinin ortaya konmasıdır. Çalışmanın ilk bölümünde, genel olarak denetim faaliyetlerinin gelişimi, çeşitleri ve denetim gereksinimini oluşturan nedenler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, işletmelerde iç denetim fonksiyonunun işleyişi, amaçları ve işlevi detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, iç denetim fonksiyonunun işleyişine ilişkin standartlara değinilmiş ve bir iç denetim faaliyetine yönelik olarak uyulması gereken standartlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, iç denetim fonksiyonunun örgütlenmesi ve işletme organizasyonu içindeki yeri üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde, yasal olarak her işletmede gerçekleştirilen bağımsız dış denetim fonksiyonu ile iç denetim fonksiyonu arasındaki ilişki incelenmiş; iki denetim faaliyetinin birbirinden ayrıldığı noktalar ve ortak çalışma alanları ve karşılıklı işbirliği imkanları değerlendirilmiştir.Çalışmanın altıncı bölümünde, bir iç denetim uygulamasının nasıl olması gerektiğine ilişkin olarak iç denetim faaliyetinin uygulama aşamaları incelenmiş ve uygulamada karşılaşılan sorunlar nedenleri ile birlikte araştırılmıştır. Çalışmanın yedinci ve son bölümünde ise işletmelerde iç denetim uygulamasına yönelik olarak bir örnek verilmiş ve konuya ilişkin yorumlar yapılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The companies has started to get larger and become more complex paralel to developments in economic environment. These developments in companies bring up some manegerial problems and the demand for an internal auditing has increased rapidly. Internal auditing is one of the most important managerial function which evaluates the effectivenes of operations and support the management. The aim of this study is to research out the functions, objectives and application of internal auditing and its importance for the developing companies. In the first part, general developments and types of auditing has been described. The reasons of auditing needs has also been explained. In the second part, the internal auditing has been described and the objectives and functions of internal auditing has been evaluated. In the third part, the general standards for the professional practice of internal auditing has been explained. In the forth part, the organization of internal auditing and the place of internal auditing in the company organization has been discussed in detail. In the fifth part, the internal and external auditing relations has been examined and the distinction between functions of internal and external auditing has been described and the cooperation between internal and external auditing has been considered. In the sixth part, the stages of internal auditing has been described and the problems faced in applications of internal auditing has been discussed. IVIn the seventh and the last part of the study, an internal auditing operation has been discussed and evaluated.