Marangoz Yusuf'un erken Hıristiyanlıktaki ikonografisinin ortaya çıkışı
The emergence of the iconography of Joseph the Carpenter in early Christianity
- Tez No: 996982
- Danışmanlar: PROF. DR. ASNU BİLBAN YALÇIN, DOÇ. DR. ÜMMÜHAN MELDA ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Erken Hıristiyan sanatında Marangoz Yusuf betiminin ortaya çıkışını; bu betime temel olan metinsel kaynakları, Hıristiyanlıkta Yusuf, Meryem ve İsa ilişkisine dair anlatı ve dogmaları, Hıristiyan geleneğinde Marangoz Yusuf'un portresini ve sanatta betimini ele almayı amaçlamaktadır. Tezin birinci bölümünde, Hıristiyanlığın doğuşu, erken cemaatler, Kutsal Kitap kanonunun oluşumu, apokrif metinler gibi konularda bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Marangoz Yusuf'un kimliği, Kanonik ve apokrif metinler üzerinden incelenmiş; apokrif anlatılar özetlenmiştir. Ayrıca Kilise Babalarının Marangoz Yusuf hakkında yazdığı vaazlar, inanç savunuları ve diğer metinler ele alınmıştır. Son olarak Hıristiyan geleneğinde Kanonik ve apokrif metinlerle Kilise Babalarının yazdıkları üzerinden Marangoz Yusuf portresi çizilmiştir. Tezin üçüncü bölümü Hıristiyan temalı sanatın oluşumu ve ikonografi üzerine odaklanmış; Marangoz Yusuf'un Hıristiyan sanatında yer aldığı eserlerin bir seçkisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the emergence of the depiction of Joseph the Carpenter in Early Christian art; textual sources underlying this depiction; the narratives and dogmas concerning the relationship between Joseph, Mary, and Jesus in Christianity, and his portrayal in Christian tradition and his depiction in art. The first chapter of the thesis provides information on topics such as the birth of Christianity, early communities, the formation of the Biblical canon and apocryphal texts. In the second chapter, the identity of Joseph the Carpenter is analyzed through canonical and apocryphal texts, and apocryphal narratives are summarized. In addition, homilies, apologies and other texts written by Church Fathers concerning Joseph the Carpenter are discussed. Finally, a portrait of Joseph the Carpenter in Christian tradition is drawn based on canonical and apocryphal texts as well as the writings of the Church Fathers. The third chapter of the thesis focuses on the formation of Christian-themed art and iconography; a selection of works in which Joseph the Carpenter is depicted is presented.