Türkiye'deki beş yıldızlı otellerde personel seçimi ve eğitimi
- Tez No: 7738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
özellikle 1950 'li yıllardan sonra taşıma ve iletişim, araçlarının gelişmesi ve yaygınlaşması, refah ve kültür düzeyinin yükselmesi sonucu gelişmeye başlayan turizm Türkiye'de de son birkaç yıldır büyük gelişme göstermektedir. Bazı ülkelerin turizmi bir kalkınma aracı olarak görmeleri ve kalkınmalarını da büyük ölçüde bu sektörden sağlamaları gibi, Türkiye'de de döviz girdilerin de turizm sektörünün ihracattan sonra ikinci sırayı aldığı yetkililerce belirtilmektedir. 1982 yılında yürürlüğe giren 2634- Sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'ndan sonra özellikle konaklama tesislerinin çoğaltılması konusunda büyük aşamalar kaydedilmiştir. Beşinci Beş Yıllık Plan döneminde hedeflenen 100 000, turistik belgeli yatak kapasitesi 1987 yılında aşılmış tır. Bu sayının 1988 yılı sonunda 150 000, 1989 yılı sonunda da 200 000, e ulaşacağı tahmin edilmektedir. Turizmle ilgilenen kurumların, kişilerin ve bilim adamlarının üzerinde önemle durdukları konu; gerçekleştirilen bu fiziki yapıların“insan unsuru”olmadan tek başlarına hiçbir anlam taşımadığıdır. Bu kadar hızlı gelişen sektörün en büyük gereksinmesi olan“insan unsuru yani ”personel;" a. Hangi kaynaklardan ve nasıl sağlanmaktadır? Nasıl seç ilmektedir? c. Personelde hangi özellikler aranmaktadır? d.Eğitim ve yerleştirilmeleri nasıl sağlanmaktadır? e. Otel yöneticilerinin personel eğitimi hakkındaki görüşleri nelerdir? ivYukarıda sıralanan sorulara yanıt bulabilmek amacıyla en çok personel istihdam eden Türkiye'deki Beş Yıl dızlı Otellerin tümünde uygulanan bu araştırmanın bulgularına göre; Personel sağlama kaynağının birinci derece de otel içi kaynaklar ve çalışanların getirdiği tanıdık ve akrabaları olduğu gözlemlenmiştir. îş ve îşçi Bulma Kurumu ve Sendikalar personel sağlama kaynağı olarak hiç kullanılmamaktadırlar. Personelin seçiminde ençok kullanılan seçme yöntemi görüşme (mülakat) yöntemidir. Personelde aranılan özellikler ise bölümlere göre değişmekle beraber bütün bölümler için aranılan ortak dört özellik; (1) Sağlam karakter, (2) Dürüstlük, (3) Nezaket, (4-) Başkalarıyla uyumdur. 3u dört özellik otelde çalışan hemen hemen tüm personelde aranmaktadır. Otel müşterisiyle yüz- yüze ilişkisi bulunan personelde yukarıdaki özelliklerin yanında, konuşma yeteneği, iyi bir fiziki görünüş ve ya bancı dil bilmesi gibi özellikler aranmaktadır. Teknik hizmetlerde çalışacak personelde, (elektrikçi, telef oncu marangoz v.b.) mesleki eğitim vetecrübe aranmaktadır. Ara yönetici veya ileride yönetici olma ihtimali bulunan işlerde çalışacak personelde liderlik yeteneği de aran maktadır. Yöneticiler seçilen personeli işe alıştırmak için gereken hizmetleri vermekle beraber değerlendirme ko nusunda daha titiz davranmaktadırlar. Otel yöneticilerine göre, verilen örgün eğitim ve mesleki turizm eğitimi tek başına yeterli olmamakta ve yeni alman personeli iş başında eğitme yoluna gitmektedirler.
Özet (Çeviri)
Due to rapid development of transportation and telecominication means and considerable increase at the life standarts, tourism has begun to develop all over the world since 1950 's. This happening has been observed in Turkey in 1980* s, to such an extent that tourism has be en recorded to be the second sector, following the expor tation, in the list of Turkey's foreign exchange receipts, starting from 1982. This can be easily observed when we compare the number of oficially licenced bed capacity (O.L.B.C. ) of Turkey per year. In 1984, the number of O.L.B.C. was 68,266. The target of 5 five years national development plan, regarding the O.L.B.C, has been set to be 100,000 at the end of the five years period, 1989- This target has been exceeded in 1987 having the O.L.B.C. recorded 102,039- The projections from this fact indicates that the O.L.B.C. will be about 200,000 at the end of 1989- Having the enermous increase in the oficially li cenced bed capacity, the availability of trained person nel becomes a problem as a direct consequence. In the hi ghlights of the above mentioned facts, this detailed st udy aimed to observe the following personnel management functions at five star hotels of Turkey. a. Personnel recruitment sources b. Selection techniques c. Ideal job holder definitions d. Personnel induction and training vie. Hie opinions of department managers about personnel training. The study indicated the following for these per sonnel management functions; The most common source for personnel recruitment is internal transfer or promotion of the personnel and the second source being the friends and acquaintances of the present staff. The most preffer- ed personnel selection technique is interviewing. There are some major differences in the ideal.job holders de finitions according to the job, however the common spe cification is“the personality”especially concern for others, honesty, stability, and affability. The jobs th at require direct contact with the customer have specifi cations as knowledge of foreign language, fluency in sp eech and nice appearance. On the other hand, being trained and experienced on his job are the most important specifications for the techn ical services. Qualities of leadership is searched only for the personnel at the managerial level. The methods followed for induction of the new personnel is in harmony with the scientific methods. The department managers of the five star hotels consider the education in the schools for tourism to be insuffic ient, especially for the practice. Therefore they train the new personnel on the job. VI i