Ölüler Bayramında kültür aktarımı“Iğdır örneği”
Cultural transmission during the Festival of the Dead“the Iğdır example”
  1. Tez No: 996987
  2. Yazar: ÖMER KILIÇTUTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Iğdır yöresine özgü olan“Ölüler Bayramı”ritüeli, kültürel mirasın kuşaklar arası aktarımı bağlamında ele alınmıştır. Ritüelin yalnızca dinsel bir tören olmanın ötesinde, toplumsal hafıza ve kültürel kimlik inşasındaki işlevi derinlemesine incelenmiştir. Araştırma sürecinde nitel yöntemler kullanılmış; özellikle yerinde gözlem, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve yoğun betimleme teknikleri aracılığıyla elde edilen veriler, semiyotik etnografi perspektifiyle analiz edilmiştir. Kuramsal temel, kültürel çözümlemelere öncülük eden dört önemli düşünürün yaklaşımlarıyla şekillendirilmiştir. Clifford Geertz'in kültürü bir anlam ağı olarak gören semiyotik etnografik yaklaşımı, Maurice Halbwachs'in toplumsal hafıza teorisi, Jan Assmann'ın kültürel bellek kavramı ve Pierre Nora'nın“hatırlama yerleri”kuramı çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturmuştur. Bu kuramlar ışığında, ritüelin toplumun tarihsel ve simgesel belleği üzerindeki etkisi tartışılmış, aynı zamanda ritüelin sosyal dönüşüm süreçlerindeki yeri sosyal drama kuramı kapsamında değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, Ölüler Bayramı'nın Iğdır'da yaşayan bireyler için sadece bir inanç pratiği olmadığını; aksine, toplumsal ilişkileri pekiştiren, kültürel değerleri yaşatan ve geçmiş ile gelecek arasında köprü kuran çok katmanlı bir sosyal yapı olduğunu ortaya koymuştur. Ritüelin özellikle çocuklar ve gençler üzerindeki etkisi, kültürel sürekliliğin sağlanmasında kritik bir unsur olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda Ölüler Bayramı, bölgesel bir gelenek olmanın ötesinde, Iğdır toplumunun kültürel belleğinde canlılığını koruyan ve kimlik oluşumunu destekleyen önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the“Feast of the Dead”ritual, which is specific to the Iğdır region, is discussed in the context of the intergenerational transmission of cultural heritage. Beyond being just a religious ceremony, the ritual's function in the construction of social memory and cultural identity has been examined in depth. Qualitative methods were used in the research process; especially the data obtained through on-site observation, semi-structured interviews and intensive description techniques were analyzed with the perspective of semiotic ethnography. The theoretical basis was shaped by the approaches of four important thinkers who pioneered cultural analysis. Clifford Geertz's semiotic ethnographic approach, which sees culture as a network of meaning, Maurice Halbwachs' theory of social memory, Jan Assmann's concept of cultural memory and Pierre Nora's theory of“places of remembrance”constituted the conceptual framework of the study. In the light of these theories, the effect of ritual on the historical and symbolic memory of society was discussed, and at the same time, the place of ritual in social transformation processes was evaluated within the scope of social drama theory.The research results revealed that the Feast of the Dead is not just a belief practice for individuals living in Iğdır; on the contrary, it is a multi-layered social structure that reinforces social relations, keeps cultural values alive and builds a bridge between the past and the future. The effect of the ritual, especially on children and young people, has been evaluated as a critical element in ensuring cultural continuity. In this context, the Feast of the Dead stands out as an important element that preserves its vitality in the cultural memory of the Iğdır society and supports identity formation, beyond being a regional tradition.