Öğretmen adaylarının çevrimiçi öğrenme motivasyonu, sorgulama topluluğu algısı ve yürütücü biliş becerilerinin incelenmesi
Investigation of teacher candidates' online learning motivation,perception of inquiry community and meta-cognitive skills
  1. Tez No: 996999
  2. Yazar: BURCU HAYMANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA GÜRLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının çevrimiçi öğrenme motivasyonu, sorgulama topluluğu algısı ve yürütücü biliş becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırma karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desen ile tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel çalışma grubu 2024-2025 öğretim yılı güz ve bahar döneminde Ankara ilinde bulunan iki devlet üniversitesinde Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına kayıtlı çevrimiçi eş zamanlı öğretmenlik meslek bilgisi dersleri alan toplam 1007 öğretmen adayından oluşmaktadır. Nicel verilerin toplandığı çalışma grubu, araştırmacıya yakın ve erişilmesi kolay olan bir durumun seçilmesinde kullanılan kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Nicel basamakta veriler sorgulama topluluğu algısı, çevrimiçi öğrenme motivasyonu ve yürütücü biliş becerisi ölçekleri ile yüz yüze ve çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Araştırmanın nitel basamağında eş zamanlı çevrimiçi ders alan 22 öğrenci ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemi kapsamında yer alan kartopu örnekleme yöntemiyle görüşmeler gönüllük esasına dayalı yapılmıştır. Nitel basamakta veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yüz yüze toplanmıştır. Nicel veriler istatistiksel işlemler için kullanılan bir paket programın güncel sürümü ile, nitel veriler betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonunda öğretmen adaylarının sorgulama topluluğu, bilişsel ve sosyal buradalık algısının çevrimiçi öğrenme motivasyonu ve yürütücü biliş becerisi ile birlikte pozitif ve anlamlı bir şekilde yordandığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretimsel buradalığın ise yürütücü biliş becerisi tarafından yordanan tek değişken olduğu bulunmuştur. Elde edilen sonuçların çevrimiçi eğitimlerin geliştirilmesine yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between prospective teachers' online learning motivation, their community of inquiry perception and their metacognitive skills. This research was designed using an explanatory sequential design from mixed methods research. The quantitative study group of the research consists of a total of 1007 prospective teachers enrolled in the Pedagogical Formation Training Certificate Program at two state universities in Ankara during the fall and spring semesters of the 2024-2025 academic year, taking online synchronous professional teaching knowledge courses. The study group from which quantitative data was collected was determined using convenient sampling, a method that selects a group that is close to and easily accessible to the researcher. In the quantitative phase, data were collected face-to-face and online using scales measuring inquiry community perception, online learning motivation, and executive cognitive skills. In the qualitative phase of the research, interviews were conducted with 22 students taking synchronous online courses. Interviews were conducted on a voluntary basis using snowball sampling, a type of purposive sampling. In the qualitative phase, data were collected face-to-face using a semi-structured interview form. Quantitative data were analyzed using with the current version of a software package used for statistical processing, program and qualitative data were analyzed using descriptive analysis. The study concluded that prospective teachers' perceptions of inquiry community, cognitive and social presence were positively and significantly predicted by online learning motivation and executive cognitive skills. Instructional presence was the only variable predicted by executive cognitive skills. It is believed that these results will guide the improvement of online education.