Üniversite öğrencilerinde ilişki bağımlılığının çocukluk çağı travmaları ve algılanan ebeveynlik biçimleriyle ilişkisi
The relationship of codependency with childhood trauma and perceived parenting styles among university students
  1. Tez No: 996998
  2. Yazar: İREM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA TUZGÖL DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin ilişki bağımlılığı düzeyleri ile çocukluk çağı travmaları ve algılanan ebeveynlik biçimleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca çocukluk çağı travmaları ile algılanan ebeveynlik biçimlerinin ilişki bağımlılığı düzeylerini yordayıp yordamadığı ve üniversite öğrencilerinin ilişki bağımlılığı düzeylerinin cinsiyet, yaş, ilişki durumu ve ilişki süresi değişkenlerine göre anlamlı biçimde farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, uygun örnekleme yöntemiyle çevrim içi platformlar aracılığıyla ulaşılan 469 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Spann-Fischer İlişki Bağımlılığı Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Young Ebeveynlik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiş; çocukluk çağı travmaları ve algılanan ebeveynlik biçimlerinin ilişki bağımlılığını yordama gücü Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ile incelenmiştir. İlişki bağımlılığı düzeylerinin cinsiyet ve ilişki durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız gruplar t testi ile; yaş ve ilişki süresi ile ilişkisi ise korelasyon analizi ile incelenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 26 ve LISREL 8.80 paket programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgulara göre, çocukluk çağı travmalarının duygusal ihmal, duygusal istismar ve aşırı koruma-kontrol alt boyutları ile ilişki bağımlılığı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır; aşırı koruma-kontrol boyutunun ilişki bağımlılığını anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin ilişki bağımlılığı düzeyleri ile hem anne hem de baba için algılanan çeşitli ebeveynlik biçimleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Anne ebeveynlik biçimlerinden aşırı koruyucu/evhamlı ve değişime kapalı/duygularını bastıran; baba ebeveynlik biçimlerinden ise koşullu/başarı odaklı tutumun ilişki bağımlılığını anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. İlişki bağımlılığı düzeylerinin cinsiyet ve ilişki durumuna göre farklılaşmadığı; yaş ve ilişki süresi arttıkça ilişki bağımlılığı düzeylerinin de arttığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between university students' levels of codependency, childhood traumas, and perceived parenting styles. Additionally, it investigated whether childhood traumas and perceived parenting styles predict codependency levels and whether university students' codependency levels differ significantly according to gender, age, relationship status, and relationship duration. The study group consisted of 469 university students who were reached through online platforms using an appropriate sampling method. Data were collected using the Spann-Fischer Codependency Scale, the Childhood Traumas Scale, the Young Parenting Scale, and a Personal Information Form. Relationships between variables were examined using the Pearson's Moment Correlation Coefficient; the predictive power of childhood traumas and perceived parenting styles on relationship codependency was examined using Multiple Linear Regression Analysis. Whether codependency levels differ according to gender and relationship status was examined using an independent groups t-test; its relationship with age and relationship duration was examined using correlation analysis. Statistical analyses were conducted using SPSS 26 and LISREL 8.80 software packages. The findings revealed positive and significant relationships were found between childhood traumas' emotional neglect, emotional abuse, and overprotection-control subdimensions and codependency; it was determined that the overprotection-control dimension significantly predicted codependency. Significant relationships were found between university students' levels of codependency and various perceived parenting styles for both mothers and fathers. It was found that the overly protective/anxious and resistant to change/emotion-suppressing parenting styles of mothers and the conditional/success-oriented parenting style of fathers significantly predicted codependency. It was determined that codependency levels did not differ according to gender and relationship status; codependency levels increased with age and relationship duration. The findings were discussed within the framework of the literature, and recommendations were made.