Üretim planlaması ve kontrol faaliyetlerinin bir yazılım ile desteklenmesi ve malzeme ihtiyaç planlaması
Supporting production planning and control activities by a software and material requirement planning
- Tez No: 99702
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
TÜRKÇE ÖZET Günümüz iş dünyasında bilgi en büyük güçtür. Rekabet ortamında ayakta kalabilmek, sürekli değişen koşullara ayak uydurmak için, yöneticiler, bilgiyi en etkin şekilde kullanmak zorundadırlar. Dünyamız ve ülkemizde görülen teknolojik gelişmeler, belirsizlik, yeni pazar arayışları, rakip işletme sayısındaki artışlar, para, mal, hizmet ve bilgi akışlanndaki hızlanma, işletmeleri, küresel boyutları düşünerek yeniden yapılanma çalışmalarına zorlamaktadır. Bu koşullar, işletmenin her düzeyindeki karar vericilerin doğru, etkili ve etkin karar vermeleri için gerekli bilgiyle beslenmelerini zorunlu kılar. Bu noktada çözüm ERP yazılımlarının kullanılmasıdır. Bu çalışmada, ERP sisteminin sistematiği, gelişimi, modülleri, faydalan, uygulamaları açıklanmıştır. Ancak ERP sistemlerinin, kullanıcı yerine karar veren değil, karar vermeyi destekleyen sistemler olduğu unutulmamalıdır. ERP'nin temel tekniği MRP'dir. MRP, üretim faaliyetlerindeki malzeme akışını yönetmekte kullanılan terminleme mantığıdır. MRP, üretim planlama ve kontrol ve satmalına faaliyetlerini yönlendirir. MRPII, prosesi, malzeme dışındaki diğer kaynaklan da dikkate alarak genişletir. Pek çok işletmede meydana gelen hayal kırıcı sonuçlar, hala ERP hakkında öğrenilecek çok şey olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, ERP uygulamayı düşünen veya başarısız bir uygulamayı düzeltmek isteyen yöneticiler için öneriler bulunmaktadır. Mümkün olduğunca açık bir şekilde ERP'nin yapabilecekleri ve yapamayacakları, ERP'nin sunduğu faydaları elde etmek için yöneticilerden beklenenler açıklanmıştır. Paket yazılımlar, yerel yazılımlara göre, yalnızca daha düşük maliyet, geliştirilmiş fonksiyonlar, eğitim olanakları ve destek hizmetleri değil, kullanıma hazırlığı gibi pek çok avantaj sunmaktadır. Bugün firmaların kendi uygulamalarını geliştirmeleri çoğu zaman pahalı ve çok zaman alıcıdır, bir paket çözümden önemli ölçüde az yapabilirlik sunar. ERP yazılımlarına yatınm, kararlı bir şekilde sürmektedir. Bugünyüzlerce ERP çözüm pakedi mevcuttur. Bu çalışma, SAP çözümüne genel bir bakış sağlamakta ve ERP kavramının kapsadığı; MRP, CRP, kapalı çevrim MRP, MRPII ve DRP kavramlarına açıklık getirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Information is the biggest power in today's business life. To survive in the competitional environment, to cope up with the constantly changing environment, managers should use information in the most effective way. In The World and in our country, technological developments, uncertainty, searching new markets, increasing number of competitor companies, acceleration of capital, goods, service and information flow, force companies reengineering. These characteristics produce the necessity of the decision maker's being fed by the relevant information to make right, effective and efficient decisions. At this point, the solution is using ERP softwares. In this paper, the systematic, historical origins, modules, benefits and applications of the ERP system are analyzed. However, it should not be forgotten that ERP systems do not make decisions instead of decision makers, they support decision making. The core technique of ERP is MRP. MRP is the scheduling logic used to manage the flow of material in manufacturing operations. MRP directs production planning and control, and purchasing activities. MRPII expands the process to other resources beyond materials. The disappointing results realized by many companies suggest that there is still much to learn about ERP. In this paper, there are practical advises for managers who are considering implementing it, or who wish to revive a failed implementation. It explains as clearly as possible what ERP can do and what it can not, and what is required of managers if they are to achieve the benefits that ERP offers. Packaged software offers many advantages over custom-written software, not the least of which are low cost, proven function, availability of education and support services, and ready availability. Today, generally it is expensive and time consuming for a company to develop its own custom applications, and offers significantly less capability than a packaged solution. Investment in ERP software continues at a steady rate. There are literally hundreds of packaged ERP solutions available today. This paper providesan overview of SAP solution and explains MRP, CRP, closed-loop MRP, MRPII, DRP concepts which the ERP system involve.