Türkiye'de kadınların işgücüne katılımı -ekonometrik model senaryoları-
Women's labour force participation in Turkey -ekonometric models scenario-
- Tez No: 99701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÜÇDOĞRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1988-1999 yıllan arasında Türkiye'de kadınların işgücü katılımlarının gelişimi incelenmiştir. Konu üç bölümde incelenmiştir. İlk bölümde, işgücü arzı ve işgücü arzının belirleyici faktörleri teorik olarak tanımlanmıştır. İkinci bölümde, 1990'larda kadınların işgücü katılımı; kadınlara karşı ayrımcılığı önleyen yasalar, kadınların eğitim düzeyinin yükselmesi ve Türkiye'de iş piyasalannın değişimine bağlı olarak açıklanmıştır ve tablolarla anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de kadınların işgücüne katılımını açıklayan ekonometrik model 1988-1999 yıllan arasındaki Hanehalkı işgücü Anketi Sonuçlan ( 6 aylık periyotlarla ) ve Merkez Bankası İstatistikleri verileri yardımıyla oluşturulmuştur ve katsayılar en küçük kareler yöntemiyle ( EKKY ) hesaplanmıştır. 1999 Ekim ayına ait Hanehalkı işgücü Anket Sonuçlan Devlet istatistik Enstitüsü tarafından henüz yayınlanmadığı için bu çalışmada kullanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, women's labour force paricipation improvements between 1988-1999 in Turkey was examined. The subject has been considered in three parts. In the first part, labour force supply and the determinants of labour force supply have been theorically explained. In the second part, women's labour force participation in 1990's was determined by legislation that prevents discrimination against women, improvements of women's education levels and the changes of labour markets in Turkey and it was explained by tables. in the third part, econometric models that determined the women's labour force participation in Turkey has been created by using six months period between 1988-1999 Household Labour Force Survey Results and Statistics of Central Bank's data and coefficients were estimated by OLS method. Because of October 1999 Household Labour Force Survey Results has not been printed yet by State Institute of Statistics, they can't be used in this survey.