Ulusal güvenlik tehdidi olarak kripto para kullanımının analizi
Analysis of cryptocurrency usage as a national security threat
  1. Tez No: 997054
  2. Yazar: OĞUZHAN ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
Özet
Kripto paralar, son yıllarda giderek artan bir ilgi ve popülariteye sahip olan dijital varlık sınıfını temsil etmektedir. Blok Zincir teknolojisi ve kriptografi temelinde çalışan kripto paralar,“merkeziyetsiz”ve“güvenli”bir para transfer mekanizması sunmaktadır. Bu yönüyle kripto para, bir taraftan ekonomik ve ticari açıdan yeni bir dönemin başlangıcını temsil ederken; diğer taraftan ulusal ve uluslararası güvenliğe yönelik yeni suç türlerinin doğuşuna kaynaklık etmektedir. Bu çalışma, yeni dijital çağda kripto paraların haiz oldukları rol ve önemi izah etmekle birlikte özellikle suç ile olan ilişkisine odaklanarak ilgili güvenlik bürokrasisinde ve toplum nazarında bir farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Bahse konu amaç doğrultusunda tez, ilk önce kripto paraların tarihsel gelişimi ve temel kavramlarını detaylı bir şekilde açıklamakta; bu esnada kripto paraların doğuşuna yol açan unsurları aktör, zaman, ortam ve koşullar çerçevesinde detaylı şekilde incelemektedir. Özellikle bu aşamada tezin, kripto paraların temel ilkeleri ve çalışma mantığına ışık tutmak gayesiyle transfer işlemleri, blok onaylama süreçleri ve konsensüs mekanizmaları gibi teknik detaylara kapsamlıca yer verdiğinin altı çizilmelidir. Kripto paraların tarihsel ve teknik gelişim serüveni ile Monero, ZCash, Dash vee Verge gibi gizlilik odaklı kripto paraların izahının ardından çalışmada, geleneksel para ve kripto paraların karşılaştırmalı analizi yapılmaktadır. Müteakiben çalışma, kripto paralar ile suç arasında nasıl bir ilişki olduğu meselesini aydınlatmaya odaklanmaktaıdr. Bu bağlamda, kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde hangi amaçla ve nasıl kullanıldığı açıklanırken; özellikle dolandırıcılık, oltalama, kara para aklama ve fidye saldırıları gibi suç türleri ve suçun gizliliği prensibi üzerinde durulmaktadır. Mevzubahis suç yelpazesi içerisinde kripto paraların farklı türleri karşılaştırmalı bir şekilde avantaj ve dezavantajlarıyla birlikte ele alınmakta; kripto para ve suç arasındaki karşılıklı besleme sürecinin finansal, teknolojik ve toplumsal etkileri ayrıntılı şekilde analiz edilmektedir. Tezin nihai safhasında, kripto para ekosisteminin yarattığı dönüştürücü etkiler karşısında ulusal ve uluslararası farkındalığa değinilmektedir. Bu kapsamda kripto paraların yönelttiği risk ve tehditler karşısında uluslararası mevzuatta ne tür yasal düzenlemeler yapıldığı ve bu regülasyonların halihazırda hangi sorunlara çözüm üretip üretemediği değerlendirilmektedir. Böylece çalışma, kripto paraların ontolojik olarak suç ile ilişkisinden yola çıkarak ulusal güvenliğe yönelttiği tehditlerle mücadelede benimsenen yol ve yöntemlere dair geniş bir anlayış geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies represent a class of digital assets that have gained increasing interest and popularity in recent years. Operating on the basis of Blockchain technology and cryptography, cryptocurrencies offer a“decentralized”and“secure”mechanism for money transfers. In this respect, cryptocurrencies represent the dawn of a new era in economic and commercial terms, while simultaneously giving rise to new types of crimes that pose threats to national and international security. This study aims to elucidate the role and significance of cryptocurrencies in the new digital age and to raise awareness among security bureaucracies and the public, particularly by focusing on their relationship with crime. In line with this purpose, the thesis first provides a detailed explanation of the historical development and fundamental concepts of cryptocurrencies. It examines the factors that led to the emergence of cryptocurrencies within the framework of actors, time, environment, and conditions. At this stage, it is emphasized that the thesis extensively covers technical details such as transfer transactions, block validation processes, and consensus mechanisms, to shed light on the fundamental principles and working logic of cryptocurrencies. Following the historical and technical development journey of cryptocurrencies and the explanation of privacy-focused cryptocurrencies like Monero, ZCash, Dash, and Verge, the study conducts a comparative analysis of traditional and cryptocurrencies. Subsequently, the study focuses on elucidating the relationship between cryptocurrencies and crime. In this context, it explains how and for what purposes cryptocurrencies are used in illegal activities, emphasizing crime types such as fraud, phishing, money laundering, and ransomware attacks, along with the principle of crime anonymity. Within this spectrum of crimes, different types of cryptocurrencies are comparatively examined with their advantages and disadvantages, and the financial, technological, and social impacts of the mutual feeding process between cryptocurrency and crime are analyzed in detail. In the final phase of the thesis, attention is drawn to national and international awareness in the face of the transformative effects created by the cryptocurrency ecosystem. In this scope, the legal regulations made in international legislation in response to the risks and threats posed by cryptocurrencies are evaluated, along with an assessment of whether these regulations currently address the relevant issues. Thus, the study aims to develop a comprehensive understanding of the threats posed by cryptocurrencies to national security based on their ontological relationship with crime and the strategies adopted to combat these threats.