Düşük yapan hastalarda toksoplasma gondii antikorları dağılımının makroelisa tekniği ile araştırılması
The investigation with macroelisa technique on toxoplasma gondii antibody distribution in patient who have aborts
  1. Tez No: 230197
  2. Yazar: MÜJGAN YÜCEL TAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türkiye'nin çeşitli bölge ve illerinde farklı seropozitiflik gösteren zoonotik intrasellüler bir parazittir. T. gondii'nin asıl konağı kedidir fakat; parazit insanlar ve kuşların büyük bir kısmı tarafından taşınabilir. T. gondii'nin kedideki süreçte subklinik olduğu halde insanlar ve sıcakkanlı hayvanlar enfekte olur. Toxoplasma hastalığının genellikle hafif ve subklinik seyrederken, hamilelik esnasında fetüslerde veya immün sistemi baskılanmış kişilerde ciddi ve ölümcül seyredebilir. Konjenital Toxoplasmoz bebeklerin yaklaşık %15'inde körlük, nöbetler, mental retardasyon görülebilirken, %85'inde ise 20 veya 30'lu yaşlara kadar hiçbir semptom görülmeyebilir.Canlılarda çok ciddi problemlere yol açan Toksoplasma gondii enfeksiyonunun varlığı; çalışmamızda Adıyaman ve Şanlıurfa yöresinde 2006-2007 tarihleri arasında risk altında bulunan değişik yaş gruplarındaki abortuslu bayanlarda ELİSA yöntemiyle araştırılmıştır. Ayrıca çalışma yapılan abortuslu bayanların beslenme alışkanlığı, kedi ve diğer hayvanları besleyip beslemedikleri incelenmiştir. Veriler SPSS istatistik programında Ki-kare testi ile analiz edilmiştir.Bu amaçla; Şanlıurfa Kadın Doğum Hastanesi, Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Adıyaman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Adıyaman 82. Yıl Devlet Hastanesi kadın doğum kliniklerinde abortus hikayesi ile gelen 16-45 yaş arasındaki bayanlar ELİSA tekniği ile incelendi. IgM'de 247 hasta ve 29 Kontrol grubu, IgG'de ise 200 Normal ve 28 Kontrol grubu üzerinde karşılaştırmalar yapıldı. Yapılan araştırmaya göre IgG'de 128 (%64), IgM'de ise 20 (%8) kişide pozitiflik tespit edilmiştir. Adıyaman ve Şanlıurfa yöresinde yapılan bu çalışmada, IgM'de 13 (%10.8) Adıyaman ve 7 (% 5.5) Şanlıurfa abortuslu vakada seropozitiflik tespit edilmiştir. İki il arasında yapılan karşılaştırma istatistiksel olarak anlamlı değerlendirilirken (p0.05).Şanlıurfa ilinin hayvanlarla teması ve çiğ köfte yeme alışkanlığı olan abortuslu bayanların IgM tablosunda 7 kişide pozitiflik (%5.5) oranıyla tespit edilmiş, Adıyaman ilinde ise hayvanlarla teması ve çiğ köfte yeme alışkanlığı olan abortuslu bayanların IgM tablosunda 11 hastada (%9.2) oranında pozitiflik görülmüştür. Buna göre istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur (p>0.05). Şanlıurfa ilinin IgG seropozitifliğinde hayvanlarla teması olan ve çiğ köfte yeme alışkanlığı olan abortuslu bayanların 51'inde (%57.3) oranında seropozitiflik tespit edilmiş, Adıyaman ilinde ise IgG seropozitifliğinde hayvanlarla teması olan ve çiğ köfte yeme alışkanlığı olan abortuslu 64 hastada (%62.2) oranında seropozitiflik görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is a zoonotic intracellular parasite which indicates different seropositivity in different country and different region of Turkey. The definitive a host of T. gondii is the cat but the parasite can be carried by vast majority of warm blooded animals, including humans and birds. Progression of T. gondii in cat is subclinical but T. gondii is infected human and the other warm blooded animals. The causative agent of Toxoplasmosis the disease is usually minor and self limiting but can have serious or even fatal affect on a fetus whose mother firs contracts the disease during pregnancy or an immunocompromised. Approximately %15 of baby with congenital toxoplasmosis can result in serious healthy problems including mental retardation seizures, blindness, and death in %85 cases some healthy problems may not become appearent until the second and third decade.T. gondii which causes very serious problems in living being was searched on the woman with aborts from different ages who are under the risk in regions of Adiyaman and Şanliurfa by the method of ELISA among 2006-2007. In addition daily diet of women with aborts who were examined and whether they feed cat or any other animal were investigated. Data are analyzed by the Ki-kare test in the SPSS statistics program.For this aim, women between the age of 16-45 who came to Sanliurfa Obstetric and Gynecology Hospital, Sanliurfa Harran University Medical School, Adiyaman Obstetric and Gynecology and Pediatri Hospital, Adiyaman 82th Year State Hospital Obstetric and Gynecology Clinics to complain of abortus were examined by the method of ELISA. Comparisons were made on 247 patients and 29 control groups in IgM and 200 normal and 28 control groups IgG. According to the research, 128 persons (%64) in IgG and 20 (% 8) persons in IgM, it is proved that the test result is positive. In this study which is done in Adiyaman and Sanliurfa in IgM 13 (%10.8) Adiyaman and 7 (% 5.5) persons in Sanliurfa that have aborts, the seropositivity was proved. Even though comparisons between two cities are evaluated as meaningful statistically (p0.05).In IgM table of women with aborts who are in contact with animals and have habit of eating undercooked meat in Sanliurfa, 7 persons were proved to be positive at the rate of % 5.5. However, in the IgM table of women with aborts who are in contact with animals and have habit of eating undercooked meat in Adiyaman, 11 patients were proved to be positive at the rate of % 9.2. According to these values, results were seen meaningless (p>0.005).In IgG seropositivity of Sanliurfa, among the women with aborts who are in contact with animals and have habit of eating undercooked meat, 51 women were proved to have seropositivity at the rate of % 57.3. On the other hand, in IgG seropositivity of Adiyaman, 64 patients who are in contact with animals and have habit of eating undercooked meat were seen to have seropositivity at the rate of % 62.2.