Seramik malzemenin heykel sanatında kullanılması
The Use of ceramic element in the sculpture art
  1. Tez No: 99710
  2. Yazar: DERVİŞ ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Şamot ve kırmızı kilden oluşan çalışmaların terrakotta olarak, metal, bakır, vs. gibi farklı malzemelerle desteklenerek bir arada kullanılması ve yeni etki biçimlerinin ortaya konulması asıl amaçtır. Terrakotta olarak sunulan objelerin tarih içinde yapılmış örneklerine değinilerek, yaratıcı duygunun köklerini aramak, ve hissetmek, tamlık olgusunun ortaya çıkmasında gerekli görülmektedir. Burada sözü edilen; kilden yapılmış heykellerin kronolojik sıralaması veya tarihi bir araştırmanın yapılması söz konusu değildir. İnsanlığın kendisini toplayıcı - avcı konumdan modern topluma ulaşmasında önemli saydığı kil malzemenin içinde taşıdığı kültür ve estetik beğeninin izlerini takip etmek ve sanatın temeli olan şeyleri öğrenme arzusu araştırmanın sınırlarını genişletmiştir. Toplumun ortak duygularını veya tapınma gibi ihtiyaçlarını karşılayan objelerin üretimindeki estetik kaygı ve ifade biçimlerinin tarih içinde değişip gelişerek farklı tarz ve şekillerin denendiği bir yaratma sürecine gelindiğini gözlemlemekteyiz. Post - modern bir sürecin yaşandığı günümüzde sanatı algılama ve yorumlama biçimi değişiklik göstererek sanat için her şeyin yapılabilirliği mümkün hale gelmiştir. Sanatın etkileme gücünün zayıfladığı ve yaratma sürecinin izlemiş olduğu yolun eleştirisi yapılan çalışmalarda kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main goal is; using together the works as terracotta that consist of grog and red clay, supported with different elements such as metal, copper and etc. and demonstrating the new impressions. In the formation of perfect fact, looking for the roots of sensation while mentioning the objects being terracotta from the examples of history and feelings are required. Here, that is mentioned, is not the cronological index of statues made of clay or is not to make a historical research. Following the tracks of cultural and aesthetic admiration which shelter in the element clay, that it is important for humanity in reaching itself from the collector - hunter location to the modern community and the desire for learning the things that are the origins of art; expanded the limits of the research. We have watched over the experimentation of different styles and forms in the formation process, the changing and developing of the expression forms during history and the aesthetic anxiety in the production of the objects that prevent the common feels or the needs of culture like idolization. In today's life style, which post - modern development is valid, comprehension and interpretation forms of art have been changed, so all the things can have been done just for art The fairness of art's effect power and the criticism of the way that the formation process has followed, demonstrate themselves in the works that have been done.