Üretim planlama ve kontrol çalışmalarında malzeme ihtiyaç planlaması ve montaj sanayisinda bir uygulama
  1. Tez No: 99712
  2. Yazar: MEHMET ERGUN ÇARIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Malzeme ihtiyaç planlaması (MİP); bir bilgisayar destekli envanter kontrol ve üretim planlama sistemidir. Üretime yönelik karar vermeyi geliştiren bir bilgi sistemi olarak özellikle yığın üretim endüstrisi içerisinde geniş kullanım alanı bulmuştur. MİP; ilk olarak, ihtiyaç duyulduğunda yeterli malzemenin elde mevcut olmasını sağlayan bir sistem olarak ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte uygulamada malzemenin eksikliği çekilebilen tek üretim kaynağı olmadığı görülmüş; makine ve işgücü kaynakları için planlama özellikleri, kapasite ihtiyaç planlaması (KİP) modülü şeklinde sisteme eklenmiştir. MİP'in sağladığı ortak bir veri tabanı sisteminin değeri anlaşıldıkça; talep tahminleme, talep yönetimi, müşteri sipariş girişi, tediye olunacak hesaplar, tahsil edilecek hesaplar, fonlar ve nakit akış analizi gibi diğer alanlara da MİP'in yayılması gerçekleşmiştir. Daha gelişkin olan bu yeni kuşak MİP sistemleri, malzeme sipariş eden ve üretimi planlayan özgün MİP sistemlerinden daha güçlüdür ve tüm firmanın kullanabileceği ortak bir veri tabanı sağlamaktadır. Ne olursa - ne olur ? yeteneği, bilgiye kolay erişim gibi yenilikler sayesinde daha karmaşık planlama çalışmaları mümkün olmaktadır. ÜKP olarak anılan yeni kuşak MİP, yani üretim kaynak planlaması, bilgisayar bütünleşik üretim (BBÜ) çağına giren firmalar için bir standart bileşen haline gelmiştir. Bu çalışmada, MİP uygulamalarını kullanmayan sanayi işletmelerinin yaşadıkları sorunlar ve olası sebeplerinin belirlenmesi amaçlanmış, eğer bu işletmelerde MİP uygulamaları kullanılırsa ne gibi sonuçlar elde edilebileceği araştırılmıştır. Tipik bir montaj işletmesi içerisinde mevcut durumun gözlenmesi, MİP uygulaması için gerekli olan verilerin elde edilmesi ve analizi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra gerçekleştirilen MİP uygulaması ile elde edilen sonuçlar incelenmiş, sistemin mevcut işleyişe olabilecek katkısı, olumlu ve olumsuz etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen sonuçlar, MİP uygulamalarının özellikle sanayi işletmelerinde önemli katkılan olabileceğine işaret etmektedir. Ülkemiz işletmeleri, bu tür uygulamaları kullanmak açısından daha yoğun çaba göstermelidirler. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Material requirements planning (MRP) is a computerized inventory control and production planning system. As an information system that enhances manufacturing decision making; MRP has been commonly used for batch manufacturing especially. MRP began as a system for ensuring that sufficient material was available when needed. However; in application, it became clear that material was not the only resource in short supply, and planning capabilities for machine and labor resources were added to the system in the form of capacity requirements planning (CRP). As MRP's common data base system's value is understood, MRP has expanded into areas such as demand forecasting, demand management, customer order entry, accounts payable, accounts receivable, budgets, and cash - flow analysis. This enhanced version is more powerful than the original MRP systems that ordered materials and scheduled production, and it provides a common data base for the entire company. Its what - if ?, and the easy access to information makes more sophisticated planning possible. The new generation MRP, called MRP II, for manufacturing resource planning, has become a standard component for companies entering the age of computer integrated manufacturing (CIM). The aim of this study is to determine the problems that the industrial enterprises with no MRP systems encounter with the possible causes of these problems, and to find an answer to the question of what benefits can be achieved if MRP systems are used in such plants. The studies of observing the current status in a typical assembly plant, gathering the necessary data in order to launch an MRP explosion and analyzing the results are done. Then the results of the MRP explosion are inspected; the positive and negative effects of an MRP system and the possible help to the current system are tried to be detected. The results of this study indicates the important advantages of MRP systems especially to the industrial enterprises. Our national enterprises must try harder to adopt these kind of applications in their structures. IV