Özel hastanelerde işverenin iş sağlığı ve güvenliğindeki hukuki sorumluluğu
The employer's legal responsibility in occupational health and safety in private hospitals
- Tez No: 997151
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DARÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki özel hastanelerde iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamalarını inceleyerek, mevzuatın etkinliğini, işverenin sorumluluklarını ve iş sağlığı ve güvenliği kültürünün sağlık kurumlarındaki önemini tartışmıştır. Bulgular, 6331 sayılı İSG Kanunu'na rağmen, Türkiye'deki özel hastanelerin iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında ciddi zorluklarla karşılaştığını göstermektedir. Özellikle küçük ve orta ölçekli hastaneler, kaynak eksiklikleri ve yetersiz denetimler nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına tam uyum sağlayamamaktadır. Ayrıca, eğitimlerin yetersiz olması ve psikolojik sağlık gibi önemli alanların göz ardı edilmesi, sağlık çalışanlarının güvenliğini tehdit etmektedir. iş sağlığı ve güvenliği kültürünün sağlık kurumlarında güçlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu kültürün yerleşmesi için işverenlerin yalnızca yasal yükümlülükleri yerine getirmekle kalmayıp, aynı zamanda çalışanların sağlığını korumak adına etik sorumluluklarını da yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin sürekli hale getirilmesi, denetimlerin artırılması, küçük hastanelere finansal destek sağlanması ve psikolojik sağlık önlemlerinin alınması önerilmiştir. Sonuç olarak, sağlık sektöründe daha sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturmak için iş sağlığı ve güvenliği kültürünün güçlü bir şekilde yerleşmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines occupational health and safety (OHS) practices in private hospitals in Turkey, discussing the effectiveness of regulations, the responsibilities of employers, and the importance of occupational health and safety culture in healthcare institutions. The findings show that despite the 6331 Occupational Health and Safety Law, private hospitals in Turkey face significant challenges in implementing occupational health and safety practices. Small and medium-sized hospitals, in particular, struggle to fully comply with occupational health and safety regulations due to resource limitations and insufficient inspections. Additionally, inadequate training and the neglect of areas such as psychological health pose a threat to the safety of healthcare workers. The study concludes that the strengthening of occupational health and safety culture in healthcare institutions is essential. For this culture to be established, employers must not only fulfill their legal obligations but also take on ethical responsibilities to protect their employees' health. In this context, it is recommended that occupational health and safety training be made continuous, inspections be increased, financial support be provided to smaller hospitals, and psychological health measures be implemented. Ultimately, for healthier and safer working environments in the healthcare sector, a strong occupational health and safety culture must be established.