Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının koruyucu tekstil malzemeleri ile ilgili olarak iş sağlığı ve güvenliğine yönelik yaklaşımları
Approaches to occupational health and safety in the COVİD-19 pandemic regarding protective textile materials for healthcare workers
  1. Tez No: 790476
  2. Yazar: ARZU AKTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİT ERÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışma kapsamında, 2007 yılında Nevzat Devebakan tarafından geliştirilen, Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış olan Sağlık İşletmelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçeği kullanılarak, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kapsamında kullanılması gereken kişisel koruyucu tıbbi tekstil malzemelerinin kullanımı ile ilgili olarak, salgın döneminde devletin, işverenin ve çalışanların yükümlülüklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bu konunun seçilmesindeki amaç, salgın sürecinin herkes için zorluğunun yanı sıra hasta kişilerle direkt temas halinde olan sağlık çalışanlarının, kullandıkları koruyucu tekstil ekipmanlarının da İSG açısından yaklaşımları hakkında bilgi edinmeye çalışmaktır. Çalışmada, Yalova il merkezindeki kamu ve özel hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarından hemşire, ebe, paramedik ve acil tıp teknisyenlerinin olduğu 359 sağlık çalışanından alınan veriler analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ve bulgular arasındaki ilişkiler parametrik testler, korelasyon ve regresyon analizleri yapılarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda, sağlık çalışanlarının değerlendirmeleri incelendiğinde; kişisel koruyucu malzemelerin kullanımında özellikle genç çalışanların devletin yükümlülükleri konusunda daha etkili olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu malzemeleri kullanma ile ilgili olarak kendi yükümlülüklerini değerlendirdikleri sonuçlarda, kişisel koruyucu malzemeleri doğru şekilde kullanma, hastane yönetimi ile iş birliği gösterme gibi uygulamalarda özenli davrandıkları ve görev bilincinde oldukları sonuçları elde edilmiştir. Genel olarak İSG değerlendirildiğinde ise, alınan eğitimlerin çalışanların ortamdaki tehlike ve risklere karşı farkındalıklarını arttırdığını göstermiştir. Bu sonuçlar, İSG çalışmalarının yapılmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the scope of the study,“The Occupational Health and Safety Scale in Healthcare Businesses”developed by Nevzat Devebakan in 2007 with Turkish validity and reliability was used to determine the responsibilities of the state, the employer, and the employees in the use of personal protective medical textile materials in the scope of occupational health and safety (OHS). The purpose of selecting this topic in the study is to try to get information about the approaches of health workers who are directly in contact with patients, with regards to OHS in relation to the protective textile equipment they use, along with the difficulties for everyone during the pandemic period. Data was collected from 359 health workers including nurses, midwives, paramedics, and emergency medical technicians working in public and private hospitals in the Yalova city center. The relationship between the obtained data and findings were analyzed using parametric tests, correlation, and regression analysis. As a result of the study, when evaluating the assessments of health workers, it was concluded that regarding the use of personal protective equipment, especially young workers should be more effective in terms of the responsibilities of the state. In the results of the health workers' self-assessment regarding the use of personal protective equipment, it was found that they were careful in practices such as using protective equipment correctly and collaborating with hospital management, and they were aware of their duty. In general, when OHS is evaluated, the results showed that the training received increased the awareness of the workers against the dangers and risks in the environment. These results show the importance of conducting OHS studies.