Piridin ve pirimidin esaslı yeni azo bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of the antioxidant activities of pyridine - pyrimidine based novel azo compounds
- Tez No: 997150
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR TİLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, hidrazit ve azoaldehit türevlerinin kondenzasyonu yoluyla dokuz adet yeni azoaroilhidrazon türevi bileşik başarıyla sentezlenmiştir. Başlangıç maddesi olarak kullanılan hidrazit türevi, 4-metil-3-((4-(piridin-3-il)pirimidin-2-il)amino)benzoik asidin önce katalitik miktarda sülfürik asit (H2SO4) varlığında metanol içerisinde esterifikasyonu ve ardından elde edilen esterin hidrazin hidrat ile reaksiyona girmesi sonucu hazırlanmıştır. Azoaldehit ara ürünleri ise sübstitüe anilinlerin diazolanması ve oluşan diazonyum tuzlarının bazik ortamda salisilaldehit ile kenetlenmesiyle elde edilmiştir. Sentezlenen bileşikler, 1H NMR, 13C APT NMR, FT-IR, kütle spektrometrisi (MS) ve UV-Vis spektroskopisi gibi analitik ve spektroskopik yöntemler kullanılarak yapısal olarak karakterize edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin antioksidan aktiviteleri Bakır İndirgeyici Antioksidan Kapasitesi (CUPRAC) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlara göre, sentezlenen dokuz bileşikten ikisinin (24e ve 24g) standart antioksidan olarak kullanılan Trolox'a kıyasla daha düşük aktivite sergilediği, buna karşılık yedi bileşiğin (24a, 24b, 24c, 24d, 24f, 24h ve 24i) Trolox'tan daha yüksek antioksidan kapasiteye sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, geliştirilen azoaroilhidrazon türevlerinin önemli bir bölümünün Cu(II) iyonlarını Cu(I)'e indirgeme kapasitesinin yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nine novel azoaroylhydrazone derivatives were successfully synthesized via the condensation of hydrazide and azoaldehyde precursors. The hydrazide starting material was prepared by first esterification of 4-methyl-3-((4-(pyridin-3-yl)pyrimidin-2-yl)amino)benzoic acid in methanol in the presence of a catalytic amount of sulfuric acid (H2SO4), followed by conversion of the resulting ester into the corresponding hydrazide through reaction with hydrazine hydrate. The azoaldehyde intermediates were obtained by diazotization of substituted anilines and subsequent coupling of the resulting diazonium salts with salicylaldehyde under basic conditions. The synthesized compounds were structurally characterized using various analytical and spectroscopic techniques, including 1H NMR, 13C APT NMR, FT-IR, mass spectrometry (MS), and UV-Vis spectroscopy. The antioxidant activities of the obtained compounds were evaluated using the Cupric Reducing Antioxidant Capacity (CUPRAC) assay. According to the experimental results, two of the synthesized compounds (24e and 24g) exhibited lower antioxidant activity than the reference antioxidant Trolox, whereas the remaining seven compounds (24a, 24b, 24c, 24d, 24f, 24h, and 24i) displayed higher antioxidant capacities than Trolox. These findings indicate that a significant proportion of the developed azo-aroylhydrazone derivatives possess a high capacity to reduce Cu(II) ions to Cu(I), reflecting their strong antioxidant reducing power.