Seryum katkılı biyoaktif camların üretimi, yapısal karakterizasyonu, biyoaktivite ve hücre canlılığı değerlendirmeleri
Production, structural characterization, bioactivity and cell viability evaluation of cerium-doped bioactive glasses
  1. Tez No: 997155
  2. Yazar: AMİRMASOUD ALİZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Yumuşak dokular, yaşlanma süreci ve çeşitli çevresel faktörlere bağlı olarak hasar görebilmekte olup, bu tür hasarların tedavisinde biyoaktif camlar (BG) önemli bir biyomalzeme grubu olarak öne çıkmaktadır. Doku–biyomalzeme etkileşiminde temel gereksinimler arasında doku iyileşmesinin desteklenmesi ve enfeksiyon riskinin azaltılması yer almaktadır. Biyoaktif camlar, iyon salımı yoluyla biyolojik ortamda uygun koşullar oluşturarak doku rejenerasyonunu teşvik etmekte; biyouyumlu, toksik olmayan ve zamanla bozunabilen yapıları sayesinde yumuşak doku uygulamaları için umut vadeden biyomalzemeler olarak değerlendirilmektedir. Bu tez çalışmasında, seryum (Ce) katkısının biyoaktif camların biyoaktivitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Literatürde Ce elementinin antibakteriyel özellikler sergilediği ve hidroksiapatit oluşumunu destekleyebileceği rapor edilmesine rağmen, yumuşak doku uygulamaları bağlamındaki etkilerinin yeterince aydınlatılmamış olması bu çalışmanın temel motivasyonunu oluşturmuştur. Bu kapsamda, sol-jel yöntemi kullanılarak SiO₂–CaO–P₂O₅ esaslı cam sistemine farklı oranlarda Ce(NO₃)₃•6H₂O ilavesiyle seryum katkılı biyoaktif camlar üretilmiştir. Elde edilen camların hedeflenen kimyasal kompozisyonlara uygunluğu XRF analizleri ile doğrulanmıştır. Ce katkısının biyoaktivite üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla, üretilen cam numuneleri belirli süreler boyunca YVS içerisinde inkübe edilmiştir. İnkübasyon sonrasında numune yüzeylerinde meydana gelen yapısal ve morfolojik değişimler FTIR ve SEM-EDS analizleri ile incelenmiş; hidroksiapatit ve/veya hidroksi-karbonat apatit fazlarının oluşumu XRD analizleri ile belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, Ce katkısının biyoaktif camların yüzey reaksiyonları ve apatitleşme davranışı üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. YVS inkübasyonu süresince Ca–P esaslı fazların gelişimi ve hidroksiapatit oluşumunun desteklenmesi, seryum katkısının biyoaktiviteyi olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu tez çalışması seryum katkılı biyoaktif camların yumuşak doku uygulamaları için potansiyel biyomalzemeler olduğunu göstermekte ve bu alandaki literatüre özgün katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Soft tissues may be damaged due to aging and various environmental factors, and bioactive glasses (BGs) have emerged as an important class of biomaterials for the treatment of such damage. Among the primary concerns in tissue–biomaterial interactions are the promotion of tissue healing and the prevention of infection. Bioactive glasses support tissue regeneration by creating a favorable biological environment through ion release and are considered promising biomaterials for soft tissue applications due to their biocompatibility, non-toxicity, and controlled degradation behavior. In this thesis, the effects of cerium (Ce) incorporation on the bioactivity of bioactive glasses were investigated. Although previous studies have reported that cerium exhibits antibacterial properties and can promote hydroxyapatite formation, its role in soft tissue-related bioactivity has not yet been fully clarified. Therefore, cerium-doped bioactive glasses were synthesized via the sol–gel method by incorporating different amounts of Ce(NO₃)₃•6H₂O into a SiO₂–CaO–P₂O₅ glass system. The chemical compositions of the synthesized glasses were verified by X-ray fluorescence (XRF) analysis. To evaluate the effect of cerium addition on bioactivity, the glass samples were immersed in simulated body fluid (SBF) for predetermined time periods. After immersion, structural and surface-related changes were examined using Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and scanning electron microscopy coupled with energy-dispersive spectroscopy (SEM-EDS). The formation of hydroxyapatite and/or hydroxycarbonate apatite phases on the glass surfaces was identified by X-ray diffraction (XRD) analysis. The results demonstrated that cerium incorporation influenced the surface reactions and apatite formation behavior of the bioactive glasses. The development of calcium–phosphate-based phases and the promotion of hydroxyapatite formation during SBF immersion indicated that cerium addition positively affected the bioactivity of the glass system. In conclusion, this study shows that cerium-doped bioactive glasses have significant potential as biomaterials for soft tissue applications and provide an original contribution to the existing literature.