Sağlık ürün ve hizmetlerinde yeşil uygulamalara yönelik tüketici tercih motivasyonunun basamaklama yöntemi ile belirlenmesi
Determining consumer preference motivation for green practices in health products and services using the laddering method
- Tez No: 997154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YILMAZ ALARÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde çevresel sorunların artması, sağlık sektöründe de sürdürülebilir ve çevreci yaklaşımların önemini artırmıştır. Tüketicilerin çevresel konulara karşı duyarlılığının yükselmesi, sağlık hizmeti sunumunda çevre dostu uygulamalara olan ilgiyi de beraberinde getirmiştir. Literatürde, çevre bilinci yüksek bireylerin sürdürülebilir ürün ve hizmetleri tercih etme eğiliminde olduğu vurgulanmaktadır. Ancak bu tercihler yalnızca bilgi düzeyine bağlı olarak yapılmamakta aynı zamanda bireylerin değer sistemlerine ve davranışsal eğilimlerine de dayanmaktadır. Bu bağlamda, tüketicilerin yeşil sağlık uygulamalarına yönelik tercihlerini ve bu tercihlerin altında yatan değerleri anlamak amacıyla bu araştırmada Basamaklama Yöntemi (Laddering Theory) kullanılmıştır. Araştırma, iki aşamalı bir yapı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ilk aşaması, Akdeniz Bölgesi'nde yaşayan, 25 yaş üstü ve en az lisans mezunu 509 katılımcıyla gerçekleştirilmiş, katılımcıların çevre bilinci düzeylerini belirlemek amacıyla, Dikmenli ve Konca (2016) tarafından geliştirilen Tüketici Çevre Bilinci Algı Ölçeği kullanılmış ve veriler çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 21 programı ile analiz edilmiş, faktör analizi sonucunda ölçeğin alt boyutları belirlenmiş ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada ise çevre bilinci düzeyi yüksek olarak belirlenen ilk 40 katılımcı ile mülakat şeklinde görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerde basamaklama yöntemi uygulanarak, bireylerin yeşil sağlık uygulamalarına yönelik tercihlerini etkileyen özellikler, bu özelliklere atfettikleri sonuçlar ve temel değerler ortaya konmuştur. Böylece tüketici davranışlarının yalnızca yüzeysel tercihlerle değil, derin yapılarla şekillendiğine dair de sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma sonuçları, tüketicilerin sahip olduğu temel değerler doğrultusunda tüketim tercihlerinin de şekilllendiğini göstermektedir. Başka bir ifadeyle, sağlık hizmetlerinde çevreye duyarlı stratejilerin benimsenmesinin tüketici bağlamında değer temelli bir karşılık bulduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu araştırma, sağlık sektöründe sürdürülebilirlik odaklı hizmet ve ürün tasarımı açısından önemli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the growing environmental concerns of today, the importance of sustainable and eco-friendly approaches has increased in the healthcare sector as well. The rising sensitivity of consumers towards environmental issues has also led to a growing interest in environmentally friendly practices in healthcare service delivery. The literature highlights that individuals with high environmental awareness tend to prefer sustainable products and services. However, these preferences are not solely based on knowledge levels; they are also grounded in individuals' value systems and behavioral tendencies. In this context, the present study employs the Laddering Method (Laddering Theory) to understand consumers' preferences for green healthcare practices and the underlying values behind these preferences. The research was conducted using a two-phase structure. In the first phase, a total of 509 participants, aged 25 and above and holding at least an undergraduate degree, residing in the Mediterranean Region, were surveyed. To assess their level of environmental awareness, the Consumer Environmental Awareness Perception Scale developed by Dikmenli and Konca (2016) was used, and data were collected through an online questionnaire. The collected data were analyzed using IBM SPSS 21 software, where factor analysis was performed to identify the scale's subdimensions and reliability analyses were conducted. In the second phase, in-depth interviews were conducted with the top 40 participants identified as having high levels of environmental awareness. Using the laddering method during these interviews, the attributes influencing individuals' preferences for green healthcare practices, the consequences attributed to these attributes, and the core values were identified. As a result, findings suggested that consumer behaviors are shaped not only by superficial choices but also by deeper cognitive structures. The results of the study indicate that consumers' consumption preferences are shaped in alignment with their core values. In other words, adopting environmentally sensitive strategies in healthcare services finds value-based resonance within the consumer context. Therefore, this study offers significant insights for the design of sustainability-focused services and products in the healthcare sector.