Isparta bölgesindeki içme suyu kaynaklarında florür miktarı belirlenmesi ve florür giderimi
Determination of fluoride content and fluoride removal in drinking water sources in the isparta region
- Tez No: 997161
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Isparta ili Merkez mahalleleri ve köylerinin içme-kullanma sularının florür tayini gerçekleştirilmiştir. Florür konsantrasyonun 0,01-2,2 mg.L-1 aralığında değiştiği görülmüştür. Florür giderimi için sentezlenen kalsiyum oksit (CaO) ve alümina (Al2O3) kompozit küreleri ve ticari olarak kullanılan Purolite A200 adsorbentleri ile kesikli adsorpsiyon çalışmaları yürütülmüştür. Sentezlenen CaO-Al2O3 küreleri taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX), Brunauer-Emmett-Teller (BET) yüzey alanı, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve X-ışını kırınımı (XRD) ile karakterize edilmiştir. Her iki adsorbent ile yürütülen kesikli adsorpsiyon deneysel verileri Langmuir, Freundlich, Temkin ve Dubinin–Radushkevich (D-R) izoterm modelleri ile değerlendirilmiştir. Maksimum adsorpsiyon kapasitesi (qm) CaO-Al2O3 ve Purelite A200 için sırasıyla 1,4984 ve 1,6892 mg.g-1 bulunmuştur. D-R izoterm modelinden hesaplanan adsorpsiyon enerjisi her iki adsorbent için (E>8 kJ.mol-1) olduğu için kimyasal adsorpsiyona işaret etmiştir. CaO-Al2O3 kürelerinin freundlich izoterm modeli ile uyumlu olduğu görülürken, Purelite A200 adsorbentinin D-R ve Temkin izoterm modeli ile uyumlu olduğu görülmüştür. Adsorpsiyon kinetiği yalancı birinci dereceden (PFO), yalancı ikinci dereceden (PSO) ve partikül içi difüzyon kinetik modelleri ile incelenmiştir. Her iki adsorbentin de PSO model ile uyumlu olduğu görülmüştür. Termodinamik analizler her iki adsorbent için, adsorpsiyon sürecinin kendiliğinden (ΔGo<0), endotermik (ΔHo>0) ve kimyasal adsorpsiyon (ΔHo>40 kJ.mol-1) olduğunu ve artan sıcaklıkla birlikte adsorpsiyon veriminin yükseldiğini ortaya koymuştur. Pozitif ΔSo değeri katı-sıvı ara yüzündeki serbestlik derecesinin arttığını göstermiştir. Üç adsorpsiyon-desorpsiyon döngüsünden sonraki sonuçlar, izoterm modellerinin de kanıtladığı gibi, florürün her iki adsorbent ile adsorpsiyonunun kimyasal olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, fluoride was determined in the drinking water of the central neighborhoods and villages of Isparta province. Fluoride concentrations were found to range from 0.01 to 2.2 mg L-1. Batch adsorption studies were conducted using synthesized calcium oxide (CaO) and alumina (Al2O3) composite spheres and commercially available Purolite A200 adsorbents for fluoride removal. The synthesized CaO-Al2O3 spheres were characterized by scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX), Brunauer-Emmett-Teller (BET) surface area, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), and X-ray diffraction (XRD). Batch adsorption experimental data for both adsorbents were evaluated using the Langmuir, Freundlich, Temkin, and Dubinin–Radushkevich (D-R) isotherm models. The maximum adsorption capacity (qm) was found to be 1.4984 and 1.6892 mg.g-1 for CaO-Al2O3 and Purolite A200, respectively. The adsorption energy calculated from the D-R isotherm model was (E>8 kJ.mol-1) for both adsorbents, indicating chemisorption. While the CaO-Al2O3 spheres were found to be compatible with the Freundlich isotherm model, the Purolite A200 adsorbent was found to be compatible with the D-R and Temkin isotherm models. Adsorption kinetics were investigated using pseudo-first-order (PFO), pseudo-second-order (PSO) and intraparticle diffusion kinetic models. Both adsorbents were found to be compatible with the PSO model. Thermodynamic analyses revealed that for both adsorbents, the adsorption process was spontaneous (ΔGo<0), endothermic (ΔHo>0), and chemisorption (ΔHo>40 kJ.mol-1), and that adsorption efficiency increased with increasing temperature. A positive ΔSo value indicated an increase in the degrees of freedom at the solid-liquid interface. The results of three adsorption-desorption cycles, as supported by isotherm models, confirmed that the fluoride adsorption by both adsorbents was chemical.