Indonesian foreign policy towards China's new silk road in maritime security between 2014-2019
2014-2019 yılları arasında deniz güvenliğinde Çin'in yeni ipek yoluna yönelik Endonezya dış politikası
  1. Tez No: 997174
  2. Yazar: GİZEM BÜTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YANYAN M.YANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dıger
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2014-2019 yılları arasında Endonezya'nın Çin'in Yeni İpek Yolu'na yönelik Deniz Güvenliği Dış Politikası'nı tartışmayı amaçlamıştır. Araştırmacı, araştırma sorununu ve araştırma sorusunu şu şekilde formüle etmeye çalışmıştır; Endonezya'nın Çin'in yeni ipek yoluna yönelik dış politikası, bu dönemde deniz güvenliğinde ne ölçüdedir. Bu araştırma, açıklayıcı yaklaşımla nitel yöntem kullanmıştır. Literatür incelemeleri için dış politika teorisi, deniz güvenliği ve dış politika analizi kullanılmıştır. Veri toplama tekniği, yapılan görüşmeler ve kütüphane araştırmaları yoluyla yapılmıştır. Bu araştırma, Endonezya'nın Çin'e yönelik 2014-2019 yılları arasındaki dış politikasının, hem adalar arasındaki bağlantıyı hem de adanın içinde Joko Widodo yönetiminin hedeflerine ulaşmak için yüksek kapasiteli BRI altyapı yatırımı göz önüne alındığında, GMF olan önceki politikayı memnuniyetle karşıladığı sonucuna varmıştır. Ancak, Jakarta, Çin'in ekonomik hakimiyeti ve doğal kaynakların sömürülmesi ve Endonezya'nın deniz güvenliğini tehdit edebilecek borç tuzağı gibi olumsuz etkilerin de farkındaydı. Öte yandan, Jokowi yanlısı tarafta olanlar, ticaretin sürdürülebilmesi ve Endonezya'nın faydalarından yararlanılması için BRI ile işbirliğini destekliyorlar. Bu nedenle, bu Endonezya dış politikasına dikkatle olumlu karşılama denilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to discuss about Indonesian Foreign Policy towards China's New Silk Road in Maritime Security between 2014-2019. The researcher tried to formulate research problem and leading to research question as follow; to what extent Indonesian foreign policy towards China's new silk road in maritime security in the period. This research used qualitative method with explanatory approach. For literature reviews, foreign policy theory, maritime security and foreign policy analysis are used. Data collection technique is through interview with some informant and library research. This research concluded that Indonesian Foreign policy towards China between 2014-2019 was welcoming given high capacity BRI infrastructure investment to boost both in connectivity between the islands and within the island to reach goals of Joko Widodo governance prior policy which is GMF. However, Jakarta was aware of negative effect as well such as China's economic domination and exploitation of natural resources and debt trap that could threaten maritime security of Indonesia. On the other hand, those who were at pro-Jokowi side support cooperation with BRI so that trade could be sustained and facilitated to take advantage of the benefits for Indonesia. Therefore, this Indonesian foreign policy could be called welcoming with attention.