Nostaljî dı romana Kurdî ya Swêdê de (1980-2000)
İsveç Kürt romanında nostalji (1980-2000)
  1. Tez No: 997177
  2. Yazar: MEHMET SALİH KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİRHAN AYDIN, PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, İsveç'te ortaya çıkmış Kürt romanında geçen nostaljiyi araştırmatır: nostaljinin hangi romanlarda, hangi konularda ve nasıl ortaya çıktığı, ayrıca bu nostaljiyi ortaya çıkaran faktörlerin neler olduğu tespit edip açıklamak bu çalışmanın amaçları arasındadır. Çalışmanın yöntemi literatür taramasına dayanan, nitel bir araştırmadır. Çalışmanın çerçevesi, 1980-2000 yılları arasında İsveç'te yazılmış Kürt yazarların Kürtçenin Kurmanci lehçesinde yazdıkları ilk romanlarıdır. Temel kaynaklar İsveç'te toplanmış, konu hakkında yazar ve Kürt edebiyat aktörleriyle yapılan mülakatlarla bilgi elde edilmiştir. Temel ve teorik kaynaklar ile yapılan mülakatlar analiz edilerek, araştırmanın amacına ulaşılmıştır. İsveç Kürt edebiyatı her ne kadar bazen diaspora edebiyatı, bazen de sürgün edebiyatı olarak adlandırılsa da, bu araştırmada bu edebiyatın diyaspora edebiyata değil, sürgün edebiyatı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çünkü bu edebiyat bizzat sürgün edilmiş Kürtler tarafından oluşturulmuşken, diaspora Kürtleri bu edebiyatın oluşturulmasında herhangi bir rol oynamamışlardır. Memlekette büyümüş olan bu yazarlar Kürtçeyi iyi bilmekte, Kürt kültürü ve ortamında büyümüş, tamamlanmış ve canlı bir hafızayla İsveç'e gitmişlerdir. Uzun yıllar ülkeye gelememeleri nedeniyle, memleketi ve memlekette geçirdikleri zamanlarının özlemini çekmişlerdir. Bu nedenle anılarını ve memlekteki geçmişlerini nostaljik bir şekilde yazmışlardır. Nostalji ilk 14 romanın beşinde geçmektedir. Bu nostalji toplumsal, kültürel, mekan, doğa, gençlik, aşk ve siyaset konularında ortaya çıkmaktadır. Buna göre bu nostaljiyi toplum ve kültür nostaljisi, mekan ve doğa nostaljisi, gençlik ve aşk nostaljisi ve siyaset nostaljisi olarak dört guruba ayırıyoruz. Çoğunlukla kişisel anılar olarak ortaya çıkan bu nostalji, çoğu zaman kolektif, toplumsal ve kültürel unsurlarla sunulmaktadır. Bu nedenle en çok toplum ve kültür nostaljisi bu romanlarda görülmektedir. Mekan ve doğa nostaljisi ikinci sıradadır, gençlik ve aşk nostaljisi üçüncü sıradadır. Bu romanlarda en az görülen nostalji, siyaset nostaljisidir. Nostalji bu romanlarda dört işlevle ortaya çıkmaktadır. Birincisi kültürel ve ulusal kimliğin korunması, ikincisi toplumsal hafızanın korunması, üçüncüsü moderniteye karşı bir eleştiri aracı olarak ve dördüncüsü edebi bir dil yaratma.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to explore nostalgia in the Kurdish novel in Sweden: in which novels, in which themes, and how nostalgia emerges, as well as what factors bring out this nostalgia, are the focus of this study. The research methodology is literary and qualitative. The framework of the study consists of the first Kurmanji Kurdish novels by Kurdish writers written in Sweden between 1980 and 2000. The primary materials were collected in Sweden, and information was obtained through interviews with authors and Kurdish literature administrators about the subject. The primary materials, theoretical sources, and interviews were analyzed, and the aim of this research was achieved. Although Kurdish literature in Sweden is sometimes referred to as diaspora literature and sometimes as exile literature, according to this research, it has been revealed that this literature is exile literature and not diaspora literature. This is because the writers who created this literature are themselves exiled individuals, and diaspora Kurds did not play a role in the creation of this literature. These writers grew up in their homeland, know Kurdish well, grew up in Kurdish culture and environment, and went to Sweden with a complete and vivid memory. For many years they could not return to their homeland and longed for their country and their time there. Therefore, they wrote their memories and their past in the homeland in a nostalgic manner. Nostalgia exists in five of the first 14 novels. This nostalgia emerges in social, cultural, spatial, natural, youth, love, and political aspects. Therefore, we call this nostalgia as social and cultural nostalgia, spatial and natural nostalgia, youth and love nostalgia, and political nostalgia. This nostalgia, which mostly emerges as personal memories, is often presented with collective social and cultural elements. Therefore, social and cultural nostalgia appears most frequently in these novels. Spatial and natural nostalgia ranks second, and youth and love nostalgia ranks third. The nostalgia that appears least in these novels is political nostalgia. Nostalgia appears in these novels with four functions. First, the preservation of cultural and national identity; second, the preservation of social memory; third, as a tool of criticism against modernity; and fourth, the creation of a literary language.