Hadisleri bakımından 'Risale fi Etvar'is-Süluk' (Cemali el-Karamani)
Cemali al-Karamani's 'Risaletü fi Atvar'is-Süluk' in respect to its traditions
  1. Tez No: 99719
  2. Yazar: MEHMET SAİT TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YARDIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 480
Özet
ÖZET Çalışmamız, Osmanlı'nın yükselme döneminin ağırlıklı olarak dinî ve ilmî eserlerin ortaya konduğu XV. asrın ikinci yarısına rastlayan dönemde yaşamış olan Cemâli' nin tasavvufa dâir eserini, hadisleri bakımından ele almayı amaçlamaktadır. Burada“hadîsleri bakımından”ifâdesi eserde yer alan hadislerin“kaynakları meselesi”ele alınacağı için sarf edilmiştir. Müellif Cemâli, eserinde, zengin bir içerikle beraber, nass tâbir ettiğimiz âyet ve hadisleri, biribiriyle uyumlu bir şekilde kullanmak suretiyle, döneminin anlayışına yepyeni bir üslûbu kazandırmıştır. O, eserinde kullandığı hadislerin kaynakları, sıhhati hakkında ise, hiçbir şey söylememektedir. Zaten alınan hadislerin hiçbirinin de senedi yoktur. Bu da, Cemâlî'nin eserinde“ikinci el kaynak”kullandığını gösterir. Araştırmamız da, bu“ikinci el kaynak”silsilesini tesbit gayesini hedeflemektedir. Fasıllar şeklinde herbiri bir konuya tahsis edilmiş 17 tane konu başlığı bulunan eser, tam anlamıyla bir tasavvuf eseri olma özelliğini taşımakla beraber, müellif, bu fasıllara şâir tasavvuf eserlerinde olduğu gibi konu başlığı vermemiştir. Ancak, her bir fasıl, tesbît ettiğimiz kadarıyla, diğer tasavvuf eserlerinin içerdiği konulan ihtiva etmektedir. Bunun yamsıra, konuların işlenişinde araya serpiştirilen folklorik unsurlar da azınsanmayacak kadar çoktur. Kitapta, 9'u kudsî olmak üzere 170 hadîs, 200 âyet, Hazret-i Ali'den 20 söz, 65 beyit, 50'ye yakın şiir, Hazret-i Aişe, Imâm-ı Azam ve Şafiî'den her birinden 3' er olmak üzere 9 rivayet, Hazret-i Ebû Bekir, Yahya b. Muâz ve İmâm Gazâlî'den 2'şerden 6 rivayet yer almaktadır. Ayrıca bunların dışında, Fudayl b. Iyâz, Hasan Basrî, Zünnûn-i Mısrî, Ömer b. Abdulazîz, Abdulkadir-i Geylânî, Sadreddîn-i Konevî gibi tasavvufun renkli simalarından da birer rivayet yer almaktadır. Bunun dışında eserde en dikkate şâyân şey, Cemâlî'nin azizler diye tabîr ettiği kişilerden aldığı güzel sözlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study, aims at examining al-Camalî's mystical work with special reference to its Traditions. Al-Camalî had lived in the 15 th century which was the rising period of Ottoman Empire and in that period religious and scientific works have been issued. The expression of“with special reference to its Traditions”refers to examining“the problem of the sources of Traditions”in this work. Author al-Camalî, in his work, has made a contribution to the understanding of this period both by using verses of The Holy Qur'an and Traditions in a harmony and by presenting fertile content. However, he did not say anything about sources and authenticity of Traditions which he used in his work. There were no chain of narrators of these Traditions. This shows that al-Camalî has used secondary sources in his own work. In his work there are 17 chapters; these chapters' names were not the same as the chapters' names in the other mystical works. Yet, each chapter included mystical content. In al-Camalî's work, there are 170 Traditions ( of which nine sacred Tradition), 200 verses of Quran, 20 speeches of AH, 65 couples; 50 poems, nine reports of Aisha, Imam al-Azam and al- Shafiî; and six reports of Abu Bakr, Yahya b. Muadh and al- Ghazalî. However, there is one report of each of colored figures of mysticism called Fudayl b. Iyaz, Hasan al-Basrî, Zunnun-i Mısrî, Ömer b. Abdfilazîz, Abdulkadir Geylânî, Sadrettîn Konevî. Al- Camalî inserted into his work eminent speeches of those who he has called“azîzler”.