Asmalarda iklim değişikliğine bağlı yüksek sıcaklık ve kuraklığın olumsuz etkisinin hafifletilmesinde alüminyum ve potasyum silikat uygulamasının etkileri
Effects of aluminum and potassium silicate application in mitigating the negative effects of high temperature and drought due to climate change in grapevines
- Tez No: 997253
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TANGOLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin küresel ısınma nedeniyle ortaya çıkacak yüksek sıcaklık ve kuraklığın olumsuz etkileri açısından yüksek risk altında olan ülkeler arasında olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada, 2021 ve 2022 yıllarında Black Magic ve Yalova İncisi üzüm çeşitlerinde (Vitis vinifera L.) yüksek sıcaklık ve kuraklığın olumsuz etkisinin hafifletilmesine yönelik olarak çiçeklenme öncesi ve tane tutumu dönemlerinde yaprak alma ile birlikte alüminyum ve potasyum silikat (ALS ve KS) uygulamalarının etkisi denenmiştir. ALS'nin %2.5 ve %5 (w/v); KS'nin ise %0.05 ve %0.1 (v/v) konsantrasyonları kullanılmıştır. Uygulamaların verim ve kalite özellikleri, yaprak klorofil içeriği (SPAD değerleri), yaprak sıcaklığı, oransal nem içeriği ve yaprak su potansiyeli, taç içi ışık yoğunluğu, tanelerin glikoz ve tartarik asit içeriği ile bazı fenolik bileşik miktarları üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Uygulamaların verim üzerinde önemli bir kayba neden olmadığı ve %5 ALS ve %0.05–0.1 KS dozlarının, tane tutumu döneminde uygulandığında birçok parametre üzerinde olumlu etkiler yaptığı belirlenmiştir. Bu uygulamaların etkisi SPAD değeri, tane iriliği ve CIRG gibi parametrelerde öne çıkarken; yaprak oransal nem içeriğinde istatistiksel bir farklılık yaratmamıştır. Yaprak alma uygulamasının Black Magic çeşidinde taç içi ışık yoğunluğunu artırdığı ve her iki çeşitte renklenme üzerinde olumlu etkiler yaptığı gözlenmiştir. Yalova İncisi çeşidinde glikoz içeriği, tane tutum döneminde uygulanan KS %0.1'lik dozu ve ALS'nin %2.5 konsantrasyonu ile artarken, tartarik asit üzerine önemli bir etki saptanmamıştır. Fenolik bileşikler arasında ise Yalova İncisi çeşidinde kumarik ve ferulik asit düzeyleri çiçeklenme öncesi uygulamalarında artış göstermiştir. Black Magic çeşidinde ise ALS uygulamalarında kuersetin miktarı düşük çıkmıştır Genel değerlendirme, çiçeklenme öncesi ve tane tutumu döneminde yapılan %5 alüminyum ve %0.05 potasyum silikat uygulamalarının, bazı kalite parametrelerini iyileştirdiğini göstermiş, yaprak alma uygulamalarıyla kombine edildiğinde bu etkinin güçlendiği anlaşılmıştır. Sonuçta, silikat uygulamalarının, bağcılıkta sürdürülebilir üretim açısından çevre dostu ve etkili bir adaptasyon stratejisi olarak önerilebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is reported that Turkey is among the countries at high risk for the adverse effects of high temperatures and drought resulting from global warming. In this study, the effects of aluminum and potassium silicate (ALS and KS) applications combined with leaf removal during pre-blooming and berry set periods were investigated in 2021 and 2022 to mitigate the negative impact of high temperatures and drought on Black Magic and Yalova İncisi grape varieties (Vitis vinifera L.). ALS concentrations of 2.5% and 5% (w/v) and KS concentrations of 0.05% and 0.1% (v/v) were used. The effects of the applications were evaluated on yield and quality characteristics, leaf chlorophyll content (SPAD values), leaf temperature, relative water content, leaf water potential, canopy light intensity, berry glucose and tartaric acid content, and the amounts of certain phenolic compounds. It was determined that the applications did not cause significant yield loss, and that 5% ALS and 0.05–0.1% KS doses had positive effects on many parameters when applied during the berry set period. While the effects of these applications were prominent in parameters such as SPAD value, berry size, and CIRG, they did not create a statistically significant difference in leaf relative water content. It was observed that leaf removal increased canopy light intensity in the Black Magic variety and had positive effects on coloration in both varieties. In the Yalova İncisi variety, glucose content increased with the 0.1% KS dose and 2.5% ALS concentration applied during the berry set period, whereas no significant effect on tartaric acid was detected. Regarding phenolic compounds, coumaric and ferulic acid levels in the Yalova İncisi variety showed an increase with pre-blooming applications. In the Black Magic variety, the amount of quercetin was found to be lower in ALS applications. The general evaluation showed that 5% aluminum and 0.05% potassium silicate applications during pre-blooming and berry set periods improved certain quality parameters, and it was understood that this effect was enhanced when combined with leaf removal applications. Consequently, it was concluded that silicate applications could be recommended as an eco-friendly and effective adaptation strategy for sustainable production in viticulture.