Depresyon ve anksiyete bozukluğu tanılı hastalarda hissedilen psikolojik acının somatizasyon ve duygusal tepkisellik üzerine etkisi
The effect of psychological pain on somatization and emotional reactivity in patients diagnosed with depression and anxiety disorder
  1. Tez No: 997261
  2. Yazar: GÖNÜL AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZBAŞ GENÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma depresyon ve anksiyete bozukluğu tanılı hastalarda hissedilen psikolojik acının somatizasyon ve duygusal tepkisellik üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütüldü. Çalışma tanımlayıcı türdedir. Bir hastanenin psikiyatri polikliniğinde yürütülen çalışmaya Ekim 2024-Temmuz 2025 tarihleri arasında 157 hasta dahil edildi. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Acı Ölçeği (PAÖ), Duygusal Tepkisellik Ölçeği (DTÖ) ve Somatizasyon Ölçeği (SÖ) ile toplandı. Depresyon tanılı hastaların puan ortalamaları; PAÖ 32.97±14.48, SÖ 24.25±4.45 ve DTÖ 31.29±8.94'tür. Anksiyete bozukluğu tanılı hastaların puan ortalamaları ise; PAÖ 28.04±14.24, SÖ 24.76±3.79 ve DTÖ 32.85±9.15'dir. Hastaların psikolojik acı ve duygusal tepkisellik düzeylerinin düşük, somatik semptomlarının ise yüksek olduğu belirlendi. Depresyon tanılı hastalarda PAÖ ile SÖ arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde (r=0,603; p<0,001), SÖ ile DTÖ arasında negatif yönde ve orta düzeyde (r=-0,433; p<0,001), PAÖ ile DTÖ arasında negatif yönde ve orta düzeyde (r=-0,448; p<0,001) anlamlı ilişkinin olduğu saptandı. Anksiyete bozukluğu tanılı hastalarda PAÖ ile SÖ arasında pozitif yönde ve orta düzeyde (r=0,500; p<0,001), SÖ ile DTÖ arasında negatif yönde ve düşük düzeyde (r=-0,359; p<0,001), PAÖ ile DTÖ arasında negatif yönde ve orta düzeyde (r=-0,428; p<0,001) anlamlı ilişki olduğu belirlendi. Sonuç olarak depresyon ve anksiyete bozukluğu tanılı hastalarda hissedilen psikolojik acının somatizasyon ve duygusal tepkisellik üzerine anlamlı etkisinin olduğu saptandı. Psikiyatri hemşireleri tarafından bu hasta gruplarında psikolojik acının daha yakın takibinin yapılması ve düzenli olarak değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of psychological suffering experienced by patients diagnosed with depression and anxiety disorders on somatization and emotional reactivity. The study descriptive.The study conducted in the psychiatry outpatient clinic of a hospital, included 157 patients between October 2024 and July 2025.Research data were collected using a Personal Information Form, the Psychological Suffering Scale (PSS), the Emotional Reactivity Scale (ERS), and the Somatization Scale (S). The mean scores for patients diagnosed with depression were: PSS 32.97±14.48, SES 24.25±4.45 and ERS 31.29±8.94.The mean scores for patients diagnosed with anxiety disorders were: PSS 28.04±14.24, SES 24.76±3.79 and ERS 32.85±9.15.It was determined that patients had low levels of psychological distress and emotional reactivity while their somatic symptoms were high. In patients diagnosed with depression, a significant positive and high-level correlation was found between PAS and SO (r=0.603; p<0.001) a significant negative and moderate-level correlation between SO and DTO (r=-0.433; p<0.001) and a significant negative and moderate-level correlation between PAS and DTO (r=-0.448; p<0.001). In patients diagnosed with anxiety disorder, a significant positive and moderate-level correlation was found between PAS and SO (r=0.500; p<0.001), a significant negative and low-level correlation between SO and DTO (r=-0.359; p<0.001) and a significant negative and moderate-level correlation between PAS and DTO (r=-0.428; p<0.001). In conclusion, it was found that psychological distress experienced by patients diagnosed with depression and anxiety disorders has a significant effect on somatization and emotional reactivity.It is recommended that psychiatric nurses monitor and regularly assess psychological distress in these patient.