Elit düzey hokey sporcularında sigara kullanma durumunun solunum fonksiyonları ve maksimal oksijen tüketim kapasitelerine etkisi
The effect of smoking on respiratory functions and maximal oxygen consumption capacity in elite level hockey sports
  1. Tez No: 997263
  2. Yazar: NADİRE AYLİN DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, hokey sporcularında sigara kullanım durumunun solunum fonksiyonları ile maksimal oksijen tüketim kapasitesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada Osmaniye ilinde Hokey branşında spor yapan 18-25 yaş grubundaki 12 Kadın ve 12 Erkek Süper lig oyuncuları ile çalışma yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Maksimal Oksijen Tüketim kapasitesinin belirlenmesinde 20 metre mekik koşusu ve zorunlu vital kapasitenin belirlenmesinde ise Cosmed marka spirometre solunum cihazı ‎kullanılmıştır. ‎Araştırma kapsamında sporculara 8 haftalık yüksek yoğunluklu interval antrenman programı uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde nicel veri analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bu kapsamda veriler SPSS24 veri analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde mann whitney u testi ve wilcoxon testi kullanılmıştır. Araştırmada deneysel uygulama yapılabilmesi için grupların ön test (başlangıç) aşamasında denk oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca hokey sporcularının deney grubuna uygulanan 8 haftalık antrenman programı sonrasında VO₂max değerlerinde pozitif yönlü ve anlamlı düzeyde gelişme sağlandığı, yine deney grubunda sigara içmeyenlerin puanlarının sigara içenlere göre aha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubunun son test karşılaştırmaları sonucunda VO₂max değerlerinde deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılık meydana geldiği belirlenmiştir. Sonuç olarak deney grubunda yapılan uygulamaların genel olarak kontrol grubuna göre olumlu etki meydana getirdiği belirlenmiştir. Araştırmada deney ve kontrol grubunun puanlarında sigara kullanımı bakımından VO₂max ve zorunlu vital kapasite ölçümleri ön test ve son test değerlerinde sigara kullanmayan sporcuların VO₂max ve zorunlu vital kapasite puanlarının anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Sigara kullanmayan sporcuların VO2 max ve zorunlu vital kapasite değerleri sigara kullananlara göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of smoking status on respiratory functions and maximal oxygen consumption capacity in hockey players were examined. An experimental research model, one of the quantitative research methods, was used. The study was conducted with 12 female and 12 male Super League players aged 18–25 who play hockey in the province of Osmaniye. As data collection tools, the 20-meter shuttle run test was used to determine maximal oxygen consumption capacity, and a Cosmed-brand spirometer was used to determine Forced Vital Capacity. Within the scope of the study, an 8-week high-intensity interval training program was applied to the athletes. Quantitative data analysis methods were used to analyze the research data, and the data were analyzed using the SPSS 24 statistical software. The Mann–Whitney U test and the Wilcoxon test were used in the analyses. It was concluded that the groups were equivalent at the pre-test (baseline) stage, allowing for the experimental application. In addition, after the 8-week training program applied to the experimental group of hockey players, a positive and statistically significant improvement was observed in VO₂max values. It was also found that, within the experimental group, non-smokers had higher scores than smokers. As a result of the post-test comparisons between the experimental and control groups, a statistically significant difference in VO₂max values was found in favor of the experimental group. Overall, it was determined that the interventions applied to the experimental group had a more positive effect compared to the control group. Furthermore, in terms of smoking status, it was concluded that there were statistically significant differences in VO₂max and Forced Vital Capacity measurements between smokers and non-smokers in both pre-test and post-test scores of the experimental and control groups. The VO₂max and Forced Vital Capacity values of non-smoking athletes were found to be higher than those of smoking athletes.