Rotavirüs gastroenteritinde inflamatuar biyobelirteçlerin önemi ve etkinliği
The importance and effectiveness of inflammatory biomarkers in rotavirus gastroenteritis
  1. Tez No: 997264
  2. Yazar: MISRA CEREN TAŞ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ERDEDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Akut gastroenterit nedeni ile hastanemize başvuran hastalarda tam kan sayımından elde edilen inflamatuar biyobelirteçlerin (nötrofil/lenfosit oranı, monosit/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi), rotavirüs antijen testi pozitif ve negatif akut gastroenteritlerin ayırıcı tanısındaki rolünü belirlemek ve bu parametrelerin klinik şiddet ve hospitalizasyon ile ilişkisini incelemek. Gereç ve Yöntemler: Retrospektif olarak yapılan bu gözlemsel klinik çalışmada T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi veya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne 01 Ocak 2019 - 01 Ocak 2024 tarihleri arasında ishal ve/veya kusma, ateş şikayetleri ile başvuran ve sonrasında Çocuk Acil Servis Günübirlik Bölümü'nde veya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi'nde takip edilen 5 yaş ve altındaki hastalar dahil edilmiştir. Bu hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, hastaneye başvuru anındaki şikayetleri, laboratuvar ve gayta tetkik verileri kaydedilmiştir. Bütün bulgular doğrultusunda hastalar rotavirüs antijen testi pozitif akut gastroenterit, rotavirüs antijen testi negatif akut gastroenterit(adenovirüs, norovirüs, astrovirüs vb.) ve benzer yaş grubunda, akut enfeksiyon bulgusu olmayan, rutin kan tetkikleri alınan kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Gruplar klinik, inflamatuar biyobelirteç değerleri, hospitalizasyon ihtiyacı ve prognostik parametreler açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 1000 hastanın yaş ortalaması 24.23±17.43 ay, cinsiyet dağılımı %43.8 kız, %58.10 erkek idi. Hastalar rotavirüs antijen testi pozitif ve negatif olacak şekilde çalışma alt gruplarında incelendiğinde; rotavirüs antijen testi pozitif hastalarda ishale eşlik eden ek şikayet varlığı (kusma, ateş), günlük ishal sayısı ve günlük kusma sayısı rotavirüs antijen testi negatif hastalara oranla viii anlamlı derecede fazla tespit edildi. Gayta direkt mikroskopi sonuçları karşılaştırıldığında özellikle rotavirüs antijen testi negatif grupta direkt mikroskopide eritrosit ve/veya lökosit görülme sıklığı rotavirüs antijen testi pozitif hasta grubuna oranla daha fazla saptandı. Gruplar arasında ağırlık, ağırlık persantili, servis yatış süresi açısından anlamlı bir fark saptanamasa da rotavirüs antijen testi pozitif hastalarda başvuru bölümü çocuk acil ve takip edilen bölüm servis olmak üzere rotavirüs antijen testi negatif hastalara göre anlamlı fark saptandı. Grupların tam kan sayımı parametreleri açısından karşılaştırılmasında; ortalama lökosit sayısının, ortalama nötrofil sayısının ve ortalama monosit sayısının rotavirüs antijen testi negatif grupta diğer gruplara oranla anlamlı olarak yüksek olduğu, ortalama trombosit sayısı açısında gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Ortalama lenfosit sayısının sağlıklı kontrol grubunda diğer gruplara oranla daha yüksek olduğu görüldü. İnflamatuar biyobelirteç olarak belirlenen parametrelerden ortalama trombosit hacmi rotavirüs antijen testi pozitif grupta diğer gruplara oranla anlamlı olarak düşük, trombosit/lenfosit oranı, monosit/lenfosit oranı ve nötrofil/lenfosit oranı parametrelerinin ise rotavirüs antijen testi pozitif grupta diğer gruplara oranla anlamlı yüksek olduğu saptandı ancak ROC analizi sonuçlarına göre; inflamatuar biyobelirteçlerin duyarlılıkları yüksek, özgüllükleri düşük bulundu. Sonuç: Çalışmamızda rotavirüs antijen testi pozitif gastroenteritli hastalarda nötrofil/lenfosit oranı, monosit/lenfosit oranı ve trombosit/lenfosit oranı rotavirüs antijen testi negatif gastroenteritli hastalar ve kontrol grubuna oranla daha yüksek, ortalama trombosit hacmi ise daha düşük bulundu. Bu bulgular rotavirüs enfeksiyonunun diğer akut gastroenterit etkenlerine göre daha belirgin bir inflamatuar yanıtla seyrettiğini düşündürmektedir. İnflamatuar biyobelirteçlerin özgüllüklerinin düşük olması tek başına tanısal kullanımlarını sınırlandırsa da klinik bulgularla birlikte değerlendirildiğinde ayırıcı tanı ve hasta yönetimine katkı sağlayabilecek yardımcı parametreler olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the role of inflammatory biomarkers derived from complete blood count parameters (neutrophil/lymphocyte ratio, monocyte/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio and mean platelet volume) in the differential diagnosis of rotavirus antigen–positive and rotavirus antigen–negative acute gastroenteritis among patients presenting to our hospital and to evaluate the association of these parameters with clinical severity and hospitalization. Materials and Methods: In this retrospective observational clinical study, children aged ≤5 years who presented to the Pediatric Emergency Department or the Pediatric Outpatient Clinic of the University of Health Sciences Zeynep Kamil Maternity and Children's Training and Research Hospital with complaints of diarrhea and/or vomiting and fever between January 1, 2019 and January 1, 2024 and who were subsequently followed in the Pediatric Emergency Day-care Unit or the Pediatric Inpatient Ward, were included. Demographic characteristics, clinical findings, presenting symptoms at admission, laboratory results and stool examination data were recorded. Based on these findings, patients were classified into three groups; rotavirus antigen–positive acute gastroenteritis, rotavirus antigen–negative acute gastroenteritis (including adenovirus, norovirus, astrovirus and other etiologies) and an age-matched healthy control group without signs of acute infection who underwent routine blood testing. The groups were compared with respect to clinical characteristics, inflammatory biomarker levels, hospitalization requirement and prognostic parameters. Results: A total of 1000 patients were included in the study, with a mean age of 24.23 ± 17.43 months; 43.8% were female and 58.10% were male. When patients were analyzed according to rotavirus antigen test positivity, rotavirus antigen–positive patients had a significantly higher frequency of additional symptoms accompanying xi diarrhea (vomiting and fever), as well as higher daily stool frequency and daily vomiting frequency compared with rotavirus antigen–negative patients. When stool direct microscopy findings were compared, the presence of erythrocytes and/or leukocytes was observed significantly more frequently in the rotavirus antigen– negative group than in the rotavirus antigen–positive group. Although no significant differences were identified between the groups in terms of body weight, weight percentile or length of hospital stay, significant differences were observed in the department of initial presentation and the unit of follow-up, with rotavirus antigen–positive patients more frequently presenting to the pediatric emergency department and being followed in inpatient wards compared with rotavirus antigen–negative patients. In comparisons of complete blood count parameters; mean leukocyte count, mean neutrophil count and mean monocyte count were significantly higher in the rotavirus antigen–negative group compared with the other groups, whereas no significant difference was observed in mean platelet count. Mean lymphocyte count was significantly higher in the healthy control group than in the patient groups. Among the inflammatory biomarkers evaluated, mean platelet volume was significantly lower in the rotavirus antigen–positive group, while platelet/lymphocyte ratio, monocyte/lymphocyte ratio and neutrophil/lymphocyte ratio were significantly higher compared with the other groups. However, according to ROC analysis results, although these inflammatory biomarkers demonstrated high sensitivity, their specificity was found to be low. Conclusion: In our study, neutrophil/lymphocyte ratio, monocyte/lymphocyte ratio and platelet/lymphocyte ratio were found to be higher, while mean platelet volume was lower in patients with rotavirus antigen–positive gastroenteritis compared with rotavirus-negative gastroenteritis patients and the healthy control group. These findings suggest that rotavirus infection is associated with a more pronounced inflammatory response than other etiological agents of acute gastroenteritis. Although the low specificity of these inflammatory biomarkers limits their use as standalone diagnostic tools, we believe that, when evaluated in conjunction with clinical findings, xii they may serve as useful adjunctive parameters in differential diagnosis and patient management.