İki farklı yapıda CAD/CAM restoratif materyallerin renkstabilitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of color stability of two different types of CAD/CAMrestorative materials
  1. Tez No: 997265
  2. Yazar: UMUT DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BETÜL ÜÇTAŞLI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı yapıda CAD/CAM restoratif materyallerin çeşitli solüsyonlara maruz kalması sonrası oluşan renk değişimlerini değerlendirmektir. Çalışmada, lityum disilikat seramik (Initial LiSi Block, GC, Tokyo, Japonya) ve rezin nanoseramik (Cerasmart, GC, Tokyo, Japonya) yapıda iki farklı CAD/CAM restoratif materyalden, 2 mm kalınlığında toplam 100 adet örnek hazırlandı. Her bir örnek yüzeyine sırasıyla 600, 1000, 2000 ve 4000 gritlik silikon karbit zımpara kâğıdı ile polisaj işlemi uygulandı. Örnekler, materyal türü ve solüsyon türüne göre on alt gruba ayrıldı (n=10). Ardından, örnekler üç ay boyunca 37 °C sıcaklıkta etüvde distile su, kola, çay, kahve ve şalgam suyu solüsyonlarında bekletildi. Üç aylık sürenin sonunda, örnek yüzeylerine iki aşamalı elmas aşındırıcılı polisaj seti (Clearfil Twist Dia, Kuraray, Japonya) ile polisaj işlemi uygulandı. Örneklerin başlangıç, 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve polisaj işlemi sonrası renk ölçümleri, dental spektrofotometre cihazı (Vita Easyshade V, VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Almanya) kullanılarak gerçekleştirildi. Renk değişimleri (ΔE₀₀), CIEDE2000 renk farkı formülü kullanılarak hesaplandı. Çalışmada elde edilen bulguların istatistiksel analizinde iki yönlü, tekrarlayan ölçümler için varyans analizi (ANOVA) testi uygulandı. Zamanlar arasındaki post hoc karşılaştırmalarda Bonferroni testi, solüsyonlar arasındaki karşılaştırmalarda Tukey testi uygulandı. Anlamlılık p<0,05 düzeyinde değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre solüsyon, materyal ve zaman faktörlerinin renk değişimleri üzerindeki etkisi anlamlı bulundu (p<0,05). 3. ayda en fazla renk değişimi Cerasmart-çay grubunda, en az renk değişikliği LiSi-distile su grubunda görüldü. Solüsyonlarda bekletme süresinin sonunda yapılan polisaj işlemi renk değişimlerini önemli ölçüde azalttı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the color changes of two different CAD/CAM restorative materials following exposure to various solutions. In the study, a total of 100 samples with a thickness of 2 mm were prepared from lithium disilicate ceramic (Initial LiSi Block, GC, Tokyo, Japan) and resin nanoceramic (Cerasmart, GC, Tokyo, Japan) CAD/CAM restorative materials. Each sample surface was polished sequentially using silicon carbide abrasive papers of 600, 1000, 2000, and 4000 grit. The samples were then divided into ten subgroups (n=10) according to the material type and the type of solution. Subsequently, the samples were immersed in distilled water, cola, tea, coffee, and turnip juice solutions and stored in an incubator at 37 °C for three months. At the end of the three-month measurement period, the surfaces of the samples were polished using a two-step diamond polishing kit (Clearfil Twist Dia, Kuraray, Japan). Color measurements of the samples were performed at baseline, after 1 week, 1 month, 3 months, and following the polishing procedure using a dental spectrophotometer (Vita Easyshade V, VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Germany). Color differences (ΔE₀₀) were calculated using the CIEDE2000 color difference formula. Data were statistically analyzed by two-way repeated analysis of variance (ANOVA). Bonferroni test was used for post hoc comparisons between times and Tukey test was used for comparisons between solutions. The level of statistical significance was set at p<0.05. Statistical analysis revealed that the effects of the solution, material, and time factors on color changes were statistically significant (p<0.05). At the end of the third month, the highest color change was observed in the Cerasmart–tea group, whereas the lowest change was detected in the LiSi–distilled water group. The polishing procedure performed at the end of the immersion period significantly reduced the color changes.