Kompozit genetik algoritma ile kablo üretiminde optimal üretim planı tasarımı
Optimal production schedule design in cable manufacturing using composite genetic algorithm
- Tez No: 997295
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kablo üretimi, çok aşamalı proses yapısı ve renk geçişlerine bağlı sıra-bağımlı kurulum süreleri nedeniyle karmaşık bir üretim planlama problemidir. Özellikle ekstrüzyon hatlarında gerçekleşen renk değişimleri, üretim süresini uzatmakta ve hurda (fire) miktarını artırarak maliyetleri olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kablo üretiminde iş planı oluşturma sürecinde, renk geçişlerinden kaynaklanan kayıpları dikkate alan etkin optimizasyon yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, kablo üretiminde renk geçişlerinden kaynaklanan fire miktarını minimize etmeyi amaçlayan permütasyon tabanlı bir çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Problem, sıra-bağımlı kurulum sürelerine sahip bir üretim ortamı olarak modellenmiş ve çözümü için genetik algoritma (GA) tabanlı bir yaklaşım geliştirilmiştir. Önerilen yöntemde, kablo üretimine özgü problem bilgisi GA yapısına entegre edilerek farklı başlangıç popülasyonu oluşturma stratejileri ve genetik operatörler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalar, farklı problem boyutlarında oluşturulan test setleri üzerinde gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar toplam fire miktarı ve algoritmanın yakınsama davranışı açısından analiz edilmiştir. Bulgular, problem-özel sezgisel bilgiyi ve çeşitliliği birlikte kullanan yaklaşımların, klasik rastgele başlatmaya kıyasla daha düşük fire değerleri ve daha kararlı çözümler ürettiğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, genetik algoritmaların kablo üretiminde renk geçişlerine bağlı kayıpların azaltılmasında etkili bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Cable production is a complex production planning problem due to its multi-stage process structure and sequence-dependent setup times arising from color changes. In particular, color transitions in extrusion lines prolong production time and increase scrap (waste) amounts, thereby negatively affecting operational efficiency and production costs. Therefore, effective optimization approaches that explicitly consider losses caused by color transitions are required in cable production scheduling. In this thesis, a permutation-based scheduling problem aimed at minimizing scrap resulting from color transitions in cable production is addressed. The problem is modeled as a production environment with sequence-dependent setup times, and a genetic algorithm (GA)-based solution approach is developed. In the proposed method, problem-specific knowledge related to cable production is integrated into the GA structure, and different population initialization strategies and genetic operators are comparatively evaluated. Experimental studies are conducted on test instances of varying problem sizes, and the results are analyzed in terms of total scrap amount and convergence behavior of the algorithm. The findings indicate that approaches combining problem-specific heuristic knowledge with population diversity achieve lower scrap values and more stable solutions compared to classical random initialization. The results demonstrate that genetic algorithms provide an effective solution for reducing losses caused by color transitions in cable production.