İklim değişikliğinin tarımsal katma değer üzerine etkisi: Türkiye üzerine bir uygulama
The impact of climate change on agricultural value added: An application on Türkiye
  1. Tez No: 997294
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI BAYRAM IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, 1970-2021 dönemi yıllık verilerini kullanarak Türkiye'de iklim değişikliğinin (ortalama yağış ve sıcaklık) tarımsal katma değer üzerindeki kısa ve uzun dönem etkilerini ARDL sınır testi yaklaşımıyla ekonometrik olarak analiz etmektedir. Kısa dönem analizleri, geçmiş tarımsal katma değer dinamiklerinin güçlü bir düzeltme etkisi yarattığını ve cari dönemdeki yağış artışlarının tarımsal katma değeri pozitif yönde (%1 artış ≈ %0.096 büyüme) etkilediğini göstermektedir. Uzun dönemde ise yağışın (%1 artış ≈ %0.53 katma değer artışı) ve özellikle sabit sermaye yatırımlarının (%1 artış ≈ %0.37 katma değer artışı) tarımsal katma değer üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkileri bulunmuştur. Buna karşılık, tarımsal alanın uzun dönemde katma değer üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi tespit edilmiştir; bu durum iki şekilde açıklanabilir. Birincisi, arazi genişlemesi ile marjinal verimliliğin azalmasından kaynaklı olabilir. İkincisi ise ekilebilir tarım arazileri azalırken teknolojik gelişme ile birim alandan alınan verimler hızlı bir şekilde artmış olabilir ve bu durum tarımsal katma değerin artmasına yol açabilir. Modelde kontrol edilen diğer faktörler, CO₂ salımları ve sıcaklığın uzun dönem net etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sınır testi (F=8.706) uzun dönemli eşbütünleşmenin varlığını doğrulamış, hata düzeltme katsayısı (-0,277) ise kısa dönemli sapmaların yıllık yaklaşık %27,7 hızla uzun dönem dengesine yakınsadığını göstermiştir. Bulgular, Türkiye tarımının sürdürülebilir büyümesi için su kaynakları yönetimi ve verimlilik artırıcı sermaye yatırımlarının kritik önemini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis uses annual data from 1970 to 2021 to econometrically analyze the short- and long-term effects of climate change (average precipitation and temperature) on agricultural value added in Turkey using the ARDL bounds test approach. Short-term analyses show that past agricultural value-added dynamics have a strong correction effect and that increases in precipitation in the current period positively affect agricultural value-added (a 1% increase ≈ 0.096% growth). In the long term, rainfall (a 1% increase ≈ a 0.53% increase in added value) and fixed capital investments (a 1% increase ≈ a 0.37% increase in added value) have been found to have positive and statistically significant effects on agricultural added value. In contrast, agricultural land has been found to have a negative and significant effect on value added in the long term; this can be explained in two ways. First, it may be due to a decrease in marginal productivity with land expansion. Second, as arable land decreases, technological advances may have rapidly increased yields per unit area, which may lead to an increase in agricultural value added. Other factors controlled for in the model, CO₂ emissions and the long-term net effects of temperature, were not found to be statistically significant. The boundary test (F=8.706) confirmed the existence of long-term cointegration, while the error correction coefficient (-0.277) showed that short-term deviations converged to the long-term equilibrium at an annual rate of approximately 27.7%. The findings emphasize the critical importance of water resource management and capital investments that increase productivity for the sustainable growth of Turkish agriculture.