Kompozit kirişlerde katman sıralanışının genetik algoritma ile optimizasyonu
The stacking sequence optimization of composite beams by genetic algorithm
- Tez No: 355425
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER TİMARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, düzgün bir yayılı yük altındaki katmanlı kompozit kirişlerde farklı sınır koşulları için hedeflenen çökme ve gerilme parametrelerini ayrıca basit destekli sınır koşulları için serbest titreşim frekans parametrelerini sağlayacak katman sıralanışlarının genetik algoritma kullanılarak optimizasyonu denenmiştir. Öncelikli olarak üç-serbestlik dereceli ve kayma deformasyon etkilerini göz önüne alan birleştirilmiş bir kiriş teorisi çerçevesinde katmanlı kompozit kirişin çökme, gerilme ve frekans değerlerinin elde edildiği statik ve dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizler daha sonra genetik algoritma yardımıyla çökme ve gerilme değerlerinin minimizasyonu ve serbest titreşim frekanslarının maksimizasyonunu sağlayacak en iyi katman sıralanışlarının araştırılmasında kullanılmıştır. Son olarak, tanımlanan bir uygunluk fonksiyonunun kullanılmasıyla çökme ve serbest titreşim frekansı ayrıca çökme ve gerilme gibi iki farklı parametrenin aynı anda iyileştirilmesini hedefleyecek şekilde çalışma genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the stacking sequence optimization of composite layered beams satisfying the deflection and stress parameters under the uniform distributed load for various boundary conditions and free vibration frequency parameters for simply supported boundary condition is investigated by use of a genetic algorithm developed. First of all, considering the shear deformation effects and on the basis of a three-degree-of-freedom unified shear deformation, the static and dynamic analysis of a composite layered beam are carried out in order to obtain the deflection, the bending stresses and fundamental frequency values. Then, by means of a genetic algorithm developed, these analyses are used to investigate the fittest stacking sequences for the minimization of deflection, stress and maximization of free vibration frequency parameters for various populations and the number of generations. Finally, the study is expanded in order to improve two different objective parameters at the same time such as deflection and free vibration frequency as well as the deflection and stresses by use of a defined fitness function.