Optimum design of liquefied petroleum gas (LPG) composite cylinders by genetic algorithm research method
Genetik algoritma araştırma yöntemi ile sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) kompozit tüplerinin optimum tasarımı
  1. Tez No: 890533
  2. Yazar: BRAHIM MOUCHANE
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SÜLEYMAN BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kompozit silindirlerin optimum tasarımı, birçok mühendislik uygulamasında yaygın olarak kullanılan fiber takviyeli kompozit malzemelerle yapısal bütünlük, ağırlık azaltma ve maliyet etkinliği arasında denge sağlamak için çok önemlidir. Bu çalışma, LPG kompozit silindirlerinin tasarım parametrelerini optimize etmek için Genetik Algoritma (GA) araştırma yöntemini kullanarak yenilikçi bir prosedür sunmaktadır. Doğal seçilim ve genetik prensiplerden esinlenen Genetik Algoritma, tasarım alanını verimli bir şekilde aramak için kullanılmaktadır. Optimizasyon süreci, performansı en üst düzeye çıkarırken düzenleyici gereksinimleri karşılayan bir kompozit silindir tasarımı elde etmek için malzeme özellikleri, silindir geometrisi ve güvenlik standartları gibi çeşitli faktörleri dikkate almaktadır. Amaç, gerekli dayanım ve güvenlik marjlarını korurken kompozit silindirin optimum katman açısını ve diziliş sırasını bulmaktır. Genetik Algoritma, aday tasarımların iteratif jenerasyonları aracılığıyla çözüm alanını keşfederek optimum konfigürasyona doğru evrilir. Algoritma, klasik laminat teorisini kullanarak ilk katman hatasını değerlendiren uygunluk ix fonksiyonlarını entegre ederek optimal bir çözüme doğru yakınsamayı sağlar. Bulgular, mekanik ve termal yükler altında maksimum hatalı basıncı en üst düzeye çıkarmak için Genetik Algoritma kullanmanın etkinliğini göstermektedir. Bu çalışma, hibrit ve hibrit olmayan kompozit silindirler için çeşitli kriterleri ve malzemeleri inceleyerek silindir yapısal verimliliğine dayalı en iyi tasarımı değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The optimum design of composite cylinders is crucial for achieving a balance between structural integrity, weight reduction, and cost-effectiveness propelled by the widespread utilization of fiber-reinforced composite materials in numerous engineering applications. This study presents a novel procedure by employing the Genetic Algorithm (GA) research method to optimize the design parameters of LPG composite cylinders. The Genetic Algorithm, inspired by natural selection and genetic principles, is employed to search the design space efficiently. The optimization process considers various factors, including material properties, cylinder geometry, and safety standards, to achieve a composite cylinder design that maximizes performance while meeting regulatory requirements. The objective is to find the composite cylinder's optimum ply angle and stacking sequence while maintaining the necessary strength and safety margins. The Genetic Algorithm explores the solution space through iterative generations of candidate designs, evolving toward the optimal vii configuration. The algorithm integrates fitness functions that assess the first-ply failure using classical laminate theory, ensuring convergence toward an optimal solution. The findings illustrate the efficacy of employing the Genetic Algorithm to attain an optimal design for maximizing failure pressure under mechanical and thermal loads. This study explores various criteria and materials for hybrid and non-hybrid composite cylinders, evaluating the best design based on cylinder structural efficiency.