Ailelerin yaşam tarzlarının çocukların gıda neofobi eğilimleri üzerindeki etkisi
The impact of families' lifestyles on children's food neophobia tendencies
- Tez No: 997300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ailelerin yaşam tarzlarının çocukların yenilik korkusuna (neofobi) etkisini çok boyutlu bir şekilde incelemek ve bu bağlamda bazı otoriterlere ve ailelere yönelik öneriler sunmaktır. Çalışmanın araştırma kısmında gönüllülük esasıyla kolayda örnekleme kullanılarak Türkiye'de farklı demografik özelliklere sahip 389 ebeveyne anket yoluyla ulaşılmıştır. Söz konusu anket Gıda Neofobisi ölçeği (FNS)'nin yanısıra, ailelerin yaşam tarzlarını (Değerler ve Yaşam Tarzı VALS2 Ölçeği) ölçmeye yönelik ölçeklerden oluşmaktadır. Anketlerden elde edilen verilere çoklu normal dağılım, güvenirlik, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda çocukların neofobik eğilimlerinde yaşam tarzı boyutlarının etkili bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca demografik özellikler olarak cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, eğitim düzeyi ve gelir düzeyleri ile neofobik eğilimler arasında anlamlı farklar olup olmadığı araştırılmış olup çocuk sayısı arttıkça çocukların neofobik eğilimlerinin de yükseldiğine dair bulgular kaydedilmiştir. Sonuç olarak, çocuk sayısına bağlı olarak neofobik eğilim düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunduğu belirlenmiş ve diğer demografik özelliklerden kaynaklı herhangi bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the multidimensional impact of family lifestyles on children's fear of novelty (neophobia) and to offer recommendations for authorities and families in this context. In the research section of the study, 389 parents with diverse demographic characteristics in Turkey were reached through a survey using a voluntary convenience sample. The survey consisted of the Food Neophobia Scale (FNS) and scales measuring family lifestyles (Values and Lifestyle VALS2 Scale). Multiple normal distribution, reliability, confirmatory factor analysis, correlation analysis, and regression analyses were conducted on the data obtained from the surveys. The study concluded that lifestyle dimensions play a significant role in children's neophobic tendencies. Furthermore, significant differences were investigated between demographic characteristics such as gender, age, number of children, education level, and income levels and neophobic tendencies. Findings indicated that as the number of children increases, children's neophobic tendencies also increase. As a result, it was determined that there was a significant difference in the levels of neophobic tendencies depending on the number of children, and no differences were found due to other demographic characteristics.