Alfa humulen uygulamasının tümör nekroz faktör alfa ile indüklenen endotel disfonksiyon modelinde antiaterojenik aktivitesinin araştırılması
Investigation of the antiatherogenic activity of alpha humulene application in an endothelial dysfunction model induced by tumour necrosis factor alpha
  1. Tez No: 997301
  2. Yazar: ESRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BERKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Biyokimya, Pharmacy and Pharmacology, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya (eczacılık) Bilim Dalı
Özet
Endotel hasarı sonrasında görülen lokal enflamasyon, aterosklerozun başlangıcıdır ve sadece başlangıçta değil, hastalığın her aşamasında enflamasyon önemli bir role sahiptir. Endotel hücresinin aktive olmasının ardından sitokinler, kemokinler ve adezyon molekülleri salgılanmaya başlamaktadır. Çeşitli fitokimyasallar ile monosit adezyonunu ve hücre hasarını azaltmak üzerine yapılan çalışmalarda; hücre içi adhezyon molekülü-1 (ICAM-1), vasküler hücre adhezyon molekülü-1 (VCAM-1) ve nükleer faktör kappa B (NF-κB) gibi moleküllerin düzeylerinde azalma olabileceği gösterilmiştir. İnsan umbilikal ven endotelyal hücrelerini (HUVEC) TNF-α ile indüklemek iyi bir koroner arter hastalığı modeli oluşturmaktadır. Bu çalışmada tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) ile indüklenip enflamasyon ve ateroskleroz modeli oluşturulan HUVEC hücre hattında, yüksek antienflamatuvar etkiye sahip olan alfa humulenin, antienflamatuvar ve anti-aterosklerotik etkinliğinin biyokimyasal düzeyde araştırılması ve hedeflenmektedir. Toplamda 24 saat inkübasyondan sonra endotel hücrelerindeki nitrik oksit, TNF-α, interlökin 1-beta (IL-1β), IL-10, ICAM-1, VCAM-1 ve NF-κB düzeyleri ELISAmetrik olarak ölçülmüştür. Analizler SPSS for Windows v22.0 paket programında yapılmıştır. TNF-α uygulanan grupta, nitrik oksit, TNF-α, IL-1β, ICAM-1, VCAM-1 ve NF-κB düzeyleri artmıştır (p<0.05). TNF-α uygulanan gruba kıyasla, alfa humulen uygulanan her üç grupta da bu parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı düşüş gözlemlendi (p<0.05). IL-10 düzeyi ise TNF-α uygulanmasıyla değişiklik göstermemiş (p>0.05) ancak TNF-α ile birlikte alfa humulen uygulanmasıyla artış göstermiştir (p<0.05). TNF-α uygulamasının HUVEC hücrelerinde enflamatuvar parametrelerinin seviyelerini arttırması, endotel hasarı modelinin oluştuğunu göstermektedir. TNF-α ile birlikte alfa humulen uygulanmasının enflamatuvar parametrelerinin seviyelerini azaltması alfa humulenin, enflamasyon ve endotel hasarı gelişimi üzerine terapötik ve proflaktik etkisinin olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Local inflammation after endothelial damage is the beginning of atherosclerosis and inflammation has an important role not only at the beginning but at every stage of the disease. After activation of the endothelial cell, cytokines, chemokines and adhesion molecules are secreted. In studies conducted to reduce monocyte adhesion and cell damage with various phytochemicals, it has been shown that the levels of molecules such as intracellular adhesion molecule-1 (ICAM-1), vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-1) and nuclear factor kappa B (NF-κB) may decrease. Induction of human umbilical vein endothelial cells (HUVECs) with TNF-α constitutes a good model of coronary artery disease. In this study, we aimed to investigate the anti-inflammatory and anti-atherosclerotic activity of alpha humulene, which has a high anti-inflammatory effect, at the biochemical level in the HUVEC cell line induced with tumour necrosis factor-alpha (TNF-α) and created inflammation and atherosclerosis model. Nitric oxide, TNF-α, interleukin 1-beta (IL-1β), IL-10, ICAM-1, VCAM-1 and NF-κB levels in endothelial cells were measured ELISAmetrically after 24 hours' incubation. Analyses were performed using SPSS for Windows v22.0 package programme. Nitric oxide, TNF-α, IL-1β, ICAM-1, VCAM-1 and NF-κB levels increased in the TNF-α treated group (p<0.05). A statistically significant decrease in these parameters was observed in all three groups treated with alpha humulene compared to the TNF-α-treated group (p<0.05). IL-10 level did not change with TNF-α treatment (p>0.05) but increased with TNF-α and alpha humulene treatment (p<0.05). TNF-α administration increased the levels of inflammatory parameters in HUVEC cells, indicating that an endothelial damage model was formed. The decrease in the levels of inflammatory parameters with TNF-α and alpha humulene administration suggests that alpha humulene may have therapeutic and prophylactic effects on inflammation and endothelial damage development.