Zeolit perlit hibrit filtreler ile petrol dolum tesisi emisyonlarının azaltılması
Reducing petroleum filling plant emissions with zeolite-perlite hybrid filters
  1. Tez No: 997305
  2. Yazar: MUSTAFA TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARPER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Petrol dolum ve depolama tesislerinde ürün transferi sırasında meydana gelen gaz salımları, çevresel koku problemlerinin yanı sıra çalışma ortamı güvenliği ve proses verimliliği açısından da önemli bir sorun oluşturmaktadır. Tankların nefes alma davranışı, hat içi basınç dalgalanmaları ve sıcaklık değişimleri, uçucu gaz bileşenlerinin atmosfere kontrolsüz şekilde yayılmasına neden olabilmektedir. Mevcut uygulamalarda yaygın olarak kullanılan aktif karbon bazlı filtre sistemleri kısa vadede etkili olsa da yüksek sıcaklıklarda performans kaybı, sınırlı rejenerasyon kabiliyeti ve zamanla artan basınç kaybı gibi nedenlerle uzun süreli işletmelerde çeşitli kısıtlar ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışma, petrol dolum tesislerine yönelik daha kararlı ve sürdürülebilir bir emisyon kontrol yaklaşımı geliştirmek amacıyla, zeolit ve perlitten oluşan çok tabakalı bir hibrit filtrenin performansını incelemektedir. Önerilen hibrit yapıda perlit tabakası akışı düzenleyici bir giriş bölgesi olarak, zeolit tabakası ise aktif adsorpsiyonun gerçekleştiği ana ortam olarak tasarlanmıştır. Bu sayede gaz akışının yatak boyunca daha homojen dağılması sağlanmış ve basınç kaybı kontrol altında tutulmuştur. Filtrenin performansı, dolum hattı koşullarını temsil eden kontrollü akış rejimlerinde gerçekleştirilmiş deneyler ile değerlendirilmiş; basınç farkı, zaman– konsantrasyon kırılma davranışı ve zamana bağlı adsorpsiyon kapasitesi izlenmiştir. Ayrıca filtrenin tekrar kullanılabilirliği ardışık ısıl rejenerasyon döngüleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, hibrit filtrenin kontrollü kırılma davranışı sergilediğini, basınç kaybının yönetilebilir seviyelerde kaldığını ve rejenerasyon sonrasında adsorpsiyon kapasitesinin büyük ölçüde korunduğunu göstermektedir. Bu yönüyle önerilen sistemin, aktif karbon bazlı filtrelere alternatif olarak dolum ve depolama tesislerinde uygulanabilir bir emisyon kontrol çözümü sunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Gas emissions occurring during product transfer operations in petroleum loading and storage facilities represent a significant problem not only in terms of environmental odor nuisance but also with respect to occupational safety and process efficiency. Tank breathing behavior, in-line pressure fluctuations, and temperature variations may trigger the uncontrolled release of volatile gas components into the atmosphere. Although activated carbon–based filtration systems are widely used in current industrial practice and can be effective in the short term, they exhibit several limitations under long-term operation, including performance degradation at elevated temperatures, limited regeneration capability, and progressively increasing pressure drop. In this context, the present study investigates the performance of a multilayer hybrid filter composed of zeolite and perlite as a more stable and sustainable emission control approach for petroleum loading facilities. In the proposed hybrid configuration, the perlite layer was designed as a flow-regulating inlet zone, while the zeolite layer served as the primary medium for active adsorption. This arrangement enabled a more homogeneous gas flow distribution along the bed and allowed the pressure drop to be maintained within manageable limits. The filter performance was evaluated through experiments conducted under controlled flow regimes representative of loading line conditions, during which pressure drop, time–concentration breakthrough behavior, and time-dependent adsorption capacity were monitored. In addition, the reusability of the filter was assessed through successive thermal regeneration cycles. The results demonstrate that the hybrid filter exhibits controlled breakthrough behavior, maintains pressure drop at acceptable levels, and largely preserves its adsorption capacity after regeneration. Accordingly, the proposed system is considered to offer a viable alternative to activated carbon–based filters for emission control in petroleum loading and storage facilities.