Zeolit ve perlit katkılı nanokompozitlerin hazırlanması ve yüzey özelliklerinin belirlenmesi
Preparation of nanocomposites with zeolite and perlite and determination of surface properties
  1. Tez No: 589327
  2. Yazar: BENGİ BOZKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, kütlece %5 organozeolit içeren polimer/dolgu malzemesi nanokompozitler çözeltilerin birleştirilmesi yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, dolgu malzemesi tabakalarının polimer matris içinde homojen dağılımının sağlandığı, geleneksel kompozitlere göre üstün özelliklere sahip yeni malzemeler elde etmektir. Bu nedenle hazırlanan malzemelerin ve bileşenlerin yüzey enerjisinin dağılım bileşenleri sonsuz seyrelme bölgesinde ters gaz kromatografisi (TGK) ile belirlenmiştir. Diğer yaygın yöntemlerle karakterize edilmesi çok zor hatta imkansız olan bu yüzey özellikleri polimerlerin, polimer kompozitlerin ve onun farklı bileşenlerinin etkileşim potansiyellerinin değerlendirilmesi için önemlidir. Daha sonra nanokompozit malzemelerin ve bileşenlerinin yapısındaki değişimler Fourier Transform Infrared (FTIR) spektroskopisinden (FTIR) elde edilen spektrumlardan yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 5 wt % organozeolite containing polymer/filler nanocomposites prepared via solution bending method. The purpose of this study to obtain new materials which has a homogeneous distribution of filler layers in the polymer matrix and with superior properties compared to conventional composites. Therefore, the dispersive component of the surface energy of materials and components were determined by inverse gas chromatography (IGC) at the infinite dilution region. The experimental results indicate that dispersive component of the surface energy values of studied materials gradually decreased with increasing column temperature which is consistent with the fundamental concept of Gibbs free energy. Those surface properties which are very difficult or even impossible to characterize with other common methods are important for the evaluation of potential interactions of polymers, polymer composites, and its different components. Then changes in the structure of the nanocomposite materials and its components were interpreted from the spectrums obtained from Fourier Transform Infrared (FT-IR) spectroscopy.