Technological development and economic growth in Turkiye
Türkiye'de teknolojik gelişme ve ekonomik kalkınma
- Tez No: 997335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ŞAHANOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, teknolojik gelişme ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi Türkiye örneği üzerinden incelemektedir. Bilgi temelli ekonomiye geçiş süreciyle birlikte teknoloji, ülkelerin üretim yapısı, verimlilik düzeyi ve rekabet gücü üzerinde belirleyici bir unsur hâline gelmiştir. Çalışmada teknolojinin tanımı ve teknolojik değişim süreci ele alınmakta; klasik, neoklasik, Schumpeterci, evrimci ve kalkınma iktisadı yaklaşımları çerçevesinde teknolojinin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Tezin teorik bölümünde teknoloji politikaları, teknoloji transferi ve ulusal yenilik sistemi kavramları incelenmiş; Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Güney Kore örnekleri üzerinden başarılı teknoekonomik politika uygulamaları analiz edilmiştir. Bu kapsamda Türkiye'de 1980 öncesi ve sonrası dönemde uygulanan bilim ve teknoloji politikaları tarihsel bir perspektifle ele alınmıştır. Ampirik analiz bölümünde Türkiye'ye ait veriler kullanılarak Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ile araştırma-geliştirme harcamaları, yüksek teknoloji ihracatı, patent başvuruları, eğitim harcamaları, doğrudan yabancı yatırımlar ve enflasyon arasındaki ilişkiler ekonometrik yöntemlerle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, teknolojik göstergelerin ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between technological development and economic growth through the case of Türkiye. With the transition to a knowledge-based economy, technology has become a determining factor on countries' production structures, productivity levels, and competitiveness. In the study, the definition of technology and the process of technological change are addressed; within the framework of classical, neoclassical, Schumpeterian, evolutionary, and development economics approaches, the effects of technology on economic growth are evaluated. In the theoretical part of the thesis, the concepts of technology policies, technology transfer, and the national innovation system are examined; successful technoeconomic policy practices are analyzed through the examples of the United States of America, Japan, and South Korea. Within this scope, science and technology policies implemented in Türkiye in the pre-1980 and post-1980 periods are discussed from a historical perspective. In the empirical analysis section, by using data for Türkiye, the relationships between Gross Domestic Product and research and development expenditures, high-technology exports, patent applications, education expenditures, foreign direct investment, and inflation are examined using econometric methods. The findings obtained reveal that technological indicators positively affect economic growth.