Biodiversity, origin and dispersion of cyanidiophyceae (rhodophyta)
Cyanidiophyceae'nin (rhodophyta) biyolojik çeşitliliği, kökeni ve yayılımı
- Tez No: 997340
- Danışmanlar: PROF. DR. CLAUDİA CİNİGLİA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıta Deglı Studı Dı Napolı Federıco Iı
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Algler, birden fazla bağımsız evrimsel soy izledikleri için polifiletik bir kökene sahiptir ve morfolojik olarak birbirinden farklı olmakla birlikte ortak bir dizi fizyolojik özelliği paylaşan fotosentetik organizmaları içerir (Andersen, 1992). Çoğunlukla sucul olan algler, gezegendeki hemen her ortama yayılmıştır: okyanuslardan sıcak ya da soğuk çöllere, asidik ve termal alanlardan Antarktik topraklara, havaya ve su dışı yapay yüzeylere kadar geniş bir dağılım gösterirler (Rindi, 2007; Sharma ve ark., 2007). En çok bulundukları ortamlar sulardır; tatlı su, deniz suyu, acı su veya aşırı tuzlu sularda fitoplankton ve fitobentik toplulukları oluştururlar. Besin zincirinin ilk halkasını meydana getirir ve küresel fotosentezin yaklaşık %40'ına katkıda bulunurlar (Andersen, 1992). Bu tez kapsamında yürütülen çalışma, mikroskobik algler ya da diğer adıyla mikroalgler üzerine odaklanmaktadır. Mikroalgler, tek hücreli organizmalar olarak tanımlanır; koloni halinde ya da tek tek yaşayabilirler ve olağanüstü bir uyum yeteneğine sahip hem fotosentetik hem de heterotrof organizmaları kapsarlar. Mikroalgler şekil, boyut, organizasyon düzeyi, metabolizma ve gelişim bakımından yüksek çeşitlilik gösterir (Lee, 2005). Ekstremofiller, daha önce yaşam için elverişsiz olduğu düşünülen ortamlarda gelişebilen çok çeşitli algleri de içerir; çünkü bu ortamların fizikokimyasal özellikleri insan hücrelerinin tolere edebileceği sınırların dışındadır. Bu tür ortamlar çoğu ökaryot için genellikle öldürücüdür; ancak hayatta kalmak için özelleşmiş enzimlere dayanan çeşitli prokaryot gruplarına ev sahipliği yaptıkları gösterilmiştir. Ekstremofiller sürekli olarak zorlu çevresel koşullara maruz kalırlar ve belirli bir niş tipinde gelişebilme yeteneklerine göre sınıflandırılırlar. Örneğin, termofiller 50°C'nin üzerindeki sıcaklıklarda büyür, psikrofiller 15°C'nin altındaki sıcaklıkları tercih eder, piezofiller yüksek basıncı seven organizmalardır, halofiller yüksek tuz konsantrasyonlarında bulunur; buna karşılık asidofiller ve alkalifiller sırasıyla <3 ve >10 gibi aşırı pH koşullarında gelişirler. Bu taksonlar dünyanın çeşitli bölgelerinde sıcak ve soğuk çöllerde, sıcak su kaynaklarında, tuz göllerinde, sülfür madenlerinde ya da derin deniz bacalarının yakınında bulunurlar. Dünya dışı yaşamın var olması halinde, bunun bir ekstremofil formunda olabileceği öne sürülmüştür. Tek hücreli kırmızı algler olan Cyanidiales, aşırı koşullardaki ortamlarda yaşayabilen az sayıdaki ökaryottan biridir. Bunlar termo-asidofil olarak tanımlanırlar; çünkü volkanik ve termal alanlarda, son derece düşük pH (0.05–5) ve nispeten yüksek sıcaklıkta (35–56°C) büyüyebilme gibi dikkat çekici bir yeteneğe sahiptirler. Cyanidiales, bu kadar zorlu koşullarda yaşayabilen tek fotosentetik ökaryotlardır.
Özet (Çeviri)
Algae have a polyphyletic origin, since they follow multiple independent evolution lineages, and include photosynthetic organisms morphologically different sharing a set of physiological traits (Andersen, 1992). Mainly aquatic, algae have spread in almost all habitats on the planet: from the oceans to the hot or cold deserts, along with acidic, thermal sites, Antarctic soils, air and subaerial artificial surface (Rindi, 2007; Sharma et al., 2007) . Their favoured environments are the waters, both fresh and seawater, brackish or hypersaline where they form the phytoplankton and the phytobenthos; they are the first link in the food chain and contribute to about 40% of global photosynthesis (Andersen, 1992). The study carried out in the present thesis concerns the microscopic algae, or microalgae, which are defined as single-celled organisms that can live in colonies or singly and include both photosynthetic organisms and heterotrophic ones, with an extraordinary adaptability. Microalgae show a high diversity in shape, size, level of organization, metabolism and development (Lee, 2005). Extremophiles include a wide variety of algae thriving in environments previously thought inhospitable to life because the physicochemical characteristics fall outside the range tolerated by human cells. These types of environments are usually fatal to most eukaryotes, but have been shown to host a diverse group of prokaryotes that rely on specialized enzymes for survival. Extremophiles are permanently exposed to harsh environmental conditions and are categorized according to their ability to thrive in a specific type of niche. For example, thermophiles grow at temperatures above 50°C, psycrophiles prefer temperatures below 15°C, piezophiles are pressure-lovers, halophiles are found in high salt concentrations, whereas acidophiles and alkaliphiles thrive at an extreme pH of < 3 and >10, respectively. These taxa are found in hot and cold deserts, hot springs, salt lakes, in sulfide mines, or near deep-sea vents all around the world. It has been speculated that if extraterrestrial life exists, it would be in the form of an extremophile. The unicellular red algae Cyanidiales are one of the few eukaryotes that can thrive in an extreme environment. They are defined as thermo-acidophiles because they have the remarkable ability to grow in volcanic and thermal areas under extremely low pH (0.05–5) and relatively high temperature (35–56°C). Cyanidiales are the only photosynthetic eukaryotes living under such hostile conditions.