Hayao Miyazaki sinemasında kadın karakterlerin temsili
Representation of female characters in Hayao Miyazaki's cinema
- Tez No: 997377
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sociology, Communication Sciences, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Hayao Miyazaki'nin yapımı olan 12 uzun metrajlı filmde kadın karakterlerin temsiline odaklanmaktadır. Miyazaki'nin sinemasında kadınlar, yalnızca anlatının merkezinde yer alan kahramanlar olarak değil, aynı zamanda doğayla, toplumla ve kendi içsel dünyalarıyla kurdukları ilişkiler aracılığıyla çok katmanlı anlamlar taşımaktadır. Bu bağlamda, tez iki ana kuramsal eksende ilerlemektedir. Freud, Jung, Lacan ve Kristeva'nın psikanalitik yaklaşımlarıyla karakterlerin içsel çatışmaları, kimlik arayışları ve dönüşüm süreçleri incelenmiştir. Diğer yandan, feminist teori çerçevesinde Mulvey, Merchant ve Haraway'in görüşlerinden yararlanılarak her karakterin dış dünyadaki konumu, toplumsal rolleri ve temsil biçimleri analiz edilmiştir. Her karakter için bu yapılan çözümlemeler, Miyazaki'nin kadın karakterlerini nasıl farklı bağlamlarda konumlandırdığını ve onların bireysel hikâyelerini nasıl evrensel temalarla ördüğünü ortaya koymaktadır. Bu sayede tez, Miyazaki'nin sinemasında kadın temsillerinin derinliğini ve çeşitliliğini yansıtan çok yönlü bir bakış sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the representation of female characters in twelve feature films directed by Hayao Miyazaki. In Miyazaki's cinema, female characters are not only central protagonists but also multi-layered figures who engage with nature, society, and their own inner worlds in complex ways. The analysis is structured around two main theoretical frameworks. Through psychoanalytic approaches by Freud, Jung, Lacan, and Kristeva, the thesis explores the characters' inner conflicts, identity formation, and processes of transformation. In parallel, feminist theories (drawing from Mulvey, Merchant, and Haraway) are applied selectively to examine each character's social position, gendered experiences, and representational dynamics. The study reveals how Miyazaki situates his female protagonists within varying contexts, weaving their personal journeys into broader thematic narratives. Ultimately, this thesis aims to offer a nuanced and layered understanding of female representation in Miyazaki's work, reflecting the emotional depth and quiet strength that define his cinematic universe.