1960'lı yıllar Azerbaycan hikâyeleri
Azerbaijani stories from the 1960s
- Tez No: 997387
- Danışmanlar: PROF. DR. GARA NAMAZOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kafkas Dilleri ve Edebiyatı, Caucasian Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Azerice
- Üniversite: Sumgayıt Devlet Unıversıtesı (sumgaıt State Unıversıty)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
1960'lar Azerbaycan edebiyatının gelişmesinde önemli bir aşamadır. Bu dönemde edebiyat, önceki aşamalarla kıyaslanamayacak kadar değişti, yeni bir içerik ve fikirlere doğru ilerledi ve niteliksel olarak yeni bir aşamaya girdi. Genel olarak bu dönemde milli edebiyat yeni bir istikamette hareket etmeye başlamıştır. Edebiyatta yeni bir dönüş ve yön dediğimizde öncelikle hayatın gerçeklerini derinden ve kaliteli bir şekilde yansıtan yaratıcılık arayışında kendini gösterir. Dünyada proleter düzeyde meydana gelen siyasi ve ideolojik süreçlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan bu süreç, önceki on yılların ana edebi geleneklerinin korunmasında, edebi türlerin, özellikle hikaye türünün biçim ve içerik olarak iyileştirilmesinde kendini göstermiştir. Bu yılların edebiyatı hayatın gerçeklerinden doğmuş,“kişilik kültü”tarzını reddetmiş, yeni duygular, düşünceler, arzular ve özlemlerle beslenmiş, Kitle ve Kişilik sorununu ortaya çıkaran eserlerin ana güdüsü olmuştur. Her aşamada olduğu gibi bu aşamada da edebiyat toplumun sanatsal düşüncesine uygun olarak oluşturulmuştur. İyosif Vissarionoviç Stalin'in ölümünden sonra, Sovyet toplumunda değişiklikler hissedilmeye başlandı: iki sosyo-politik yapı - sosyalizm ve kapitalizm - arasındaki ideolojik çatışma şüphe uyandırdı ve“soğuk savaş”ideolojisine karşı eleştirel bir tutum ortaya çıktı. Bu olaylar Sovyet toplumunun iç yaşamında da hissedilmekte ve güçlenmekteydi. Stalin'in ölümünden sonra Sovyet toplumunda yaşanan ideolojik süreçler edebiyatı derinden etkilemiş ve ideal arayışları özgürlüğe dönüşmüştür. Bu süreçler bir yandan sosyalizm teorisi içerisinde komünist toplum yanılsaması altında gerçekleşirken, diğer yandan yazarlar halkın yaşamına, halkın asırlık gelenek ve değerlerine hitap etmiştir. insanlar, onu sosyalist hümanizmin ilkeleriyle uzlaştırmaya çalışıyorlar. Araştırmanın temel amacı, 60'ların kuşağının, sonraki edebi kuşak için bir tür“kök”rol oynamasını göstermektedir. İster 70'ler, 80'ler, 90'lar, ister çağdaş Azerbaycan edebiyatının usta yazarları ve yeni genç yazarları, her zaman 60'ların edebiyatına başvurma ihtiyacı duymaktalar. Bu dönem, kelimenin en geniş anlamıyla“Azerbaycan edebiyatının rönesans dönemi”olarak adlandırılabilir. Araştırma, II Dünya Savaşından sonra Dünyada ve Sovyet toplumunda meydana gelen sosyo-politik süreçleri, Stalin'in merkezdeki ve ulusal cumhuriyetlerdeki“hümanist”reformlarını ve bu reformların edebiyat ve sanatın gelişimini ne ölçüde etkilediğinden bahsetmektedir.
Özet (Çeviri)
The 1960s constitute a significant stage in the development of Azerbaijani literature. During this period, literature underwent changes that were incomparable to earlier phases; it moved toward new content and ideas and entered a qualitatively new stage. In general terms, national literature began to advance in a new direction during this decade. When we speak of a new transformation and orientation in literature, we primarily refer to a creative pursuit that reflects the realities of life in a deep and aesthetically refined manner. Emerging as a consequence of political and ideological processes that unfolded at the proletarian level worldwide, this transformation manifested itself in the preservation of the principal literary traditions of previous decades and in the formal and thematic refinement of literary genres—especially the short story. The literature of these years was born of the realities of life; it rejected the“cult of personality,”drew nourishment from new emotions, thoughts, desires, and aspirations, and became the main driving force behind works that foregrounded the problem of the relationship between the Masses and the Individual. As in every stage, literature in this period was shaped in accordance with the artistic consciousness of society. Following the death of Iosif Vissarionovich Stalin, changes began to be felt within Soviet society: the ideological confrontation between two socio-political systems—socialism and capitalism—gave rise to skepticism, and a critical attitude toward the ideology of the“Cold War”emerged. These developments were also increasingly felt within the internal life of Soviet society. The ideological processes that unfolded in Soviet society after Stalin's death profoundly affected literature, transforming the search for ideals into a turn toward freedom. While, on the one hand, these processes took place within the framework of socialist theory under the illusion of a communist society, on the other hand, writers increasingly addressed the life of the people and their centuries-old traditions and values, attempting to reconcile them with the principles of socialist humanism. The main objective of this study is to demonstrate that the generation of the 1960s played the role of a kind of“root”for subsequent literary generations. Whether writers of the 1970s, 1980s, 1990s, or the masters and emerging young authors of contemporary Azerbaijani literature, there has always been a need to refer back to the literature of the 1960s. This period can be described, in the broadest sense of the word, as the“Renaissance period of Azerbaijani literature.”The study examines the socio-political processes that took place in the world and in Soviet society after the Second World War, Stalin's so-called“humanist”reforms both at the center and in the national republics, and the extent to which these reforms influenced the development of literature and the arts.