Dini yaşayış biçimleri: Psikolojik temelleri açısından bir değerlendirme
The Types of religious life: An Evaluation in terms of psychological foundations
- Tez No: 99745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YAPAREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, dinsel eğilim ile ait olunan meslek ve yalnızlık arasındaki ilişki ve yine dinsel eğilimin bazı demografik değişkenlerle olan ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklem grubunu Meryem-Abdurrahim Gizer İlköğretim Okulu ve Yavuzlar İlköğretim Okulu öğretmenleri, Yüreğir ve Seyhan ilçe merkezi imam-hatipleri, Adana Devlet Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Universal Hospital ve Yurt Sağlık Ocağı doktorları ve yardımcı sağlık personeli ile Devlet Su İşleri Adana Bölge Müdürlüğü mühendislerinden oluşan 366 kişi meydana getirmektedir. Yaş ranjı 18-57 olan deneklerin, yaş ortalaması ise 37.75 14'tür. Araştırmada veri toplama aracı olarak Allport ve Ross 'un Dinsel Eğilim Ölçeği ve UÇLA Yalnızlık Ölçeği kullanılmış ve şu sonuçlara ulaşılmıştır: Dinsel eğilimle yalnızlık düzeyi arasmda negatif bir ilişki vardır (r=-.131, p.05). Dinsel eğilim, cinsiyete göre farklılaşmaktadır (t=5.031, p.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to examine the relationship between religious orientation and the variables such as job, loneliness, age, sex, marital status, education levels. The sampling group of this study (366; m=261, f=105) was selected randomly from the populations of teachers, preachers (imam-hatip), medical doctors, engineers and health workers. The mean age of sample is 37.7514 ranging from 18 to 57. Two instruments were used for gathering data. One of them is Religious Orientation Scale (ROS) which was developed by G. W. Allport and Ross. The other is UCLA (University of California at Los Angeles) Loneliness Scale. The results showed that ROS was negativly correlated with Loneliness (r=-.131, p.05).