Sağlık meslek mensuplarının tıbbî işlem ve uygulamaları nedeniyle idarece ödenen tazminatın rücu edilmesi
Recourse of compensation paid by the administration due to medical procedures and practices performed by health professionals
  1. Tez No: 997452
  2. Yazar: FADİMENUR KAYA
  3. Danışmanlar: DR. DİLARA ELTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kamu sağlık meslek mensuplarının tıbbî işlem ve uygulamaları neticesinde idare tarafından ödenen tazminatların rücu edilmesi konusu ele alınmıştır. 7406 sayılı Kanun ile getirilen yeni düzenlemeler çerçevesinde, rücu yetkisi idareden alınarak Mesleki Sorumluluk Kuruluna devredilmiştir. Bu bağlamda çalışmada, sağlık hizmetleri kapsamında meydana gelen zararların tazmini sürecinde idarenin ve sağlık meslek mensuplarının sorumlulukları anayasal ve idare hukuku ilkeleri çerçevesinde incelenmiş; kusur sorumluluğu, kusursuz sorumluluk ve hizmet kusuru kavramları detaylı olarak açıklanmıştır. Ayrıca Mesleki Sorumluluk Kurulunun yapısı, görevleri ve yeni sistemin hukuki değerlendirmesi ile uygulamadaki etkilerine yer verilmiş; sağlık personeline yönelik açılan rücu davalarında delil, usul ve yargılama kuralları irdelenmiştir. Çalışmanın amacı, rücu sisteminin hasta-hekim-idare ilişkilerinde ne derece etkin ve adil bir mekanizma sunduğunu sorgulamak ve uygulamada yaşanan sorunlara çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the issue of recourse claims against public healthcare professionals resulting from medical procedures and interventions, for which compensation has been paid by the administration. Under the new regulations introduced by Law No. 7406, the authority to initiate recourse proceedings has been transferred from administrative bodies to the newly established Professional Responsibility Board. Within this context, the study analyses the responsibilities of both the administration and healthcare professionals in compensation processes through the lens of constitutional and administrative law principles, addressing concepts such as fault-based liability, strict liability, and service fault in detail. Furthermore, the legal structure and duties of the Professional Responsibility Board are discussed, alongside a legal assessment of the new system and its practical implications. The study also explores procedural and evidentiary rules applicable in recourse lawsuits against healthcare personnel. The objective is to evaluate whether the recourse system offers an effective and fair mechanism within the doctor-patient-administration relationship and to propose solutions for problems encountered in practice.