Yoğun bakıma kabul edilen kritik kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda beslenme durumunun el kavrama kuvveti, beslenme parametreleri ve hastalık şiddeti biyobelirteçleri ile ilişkisinin incelenmesi
An analysis of the relationship between nutritional status and hand grip strength, nutritional parameters, and disease severity biomarkers in critically ill chronic obstructive pulmonary disease patients admitted to the intensive care unit
  1. Tez No: 997462
  2. Yazar: SÜMEYRA ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TAYHAN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kritik KOAH hastalarında beslenme durumunun el kavrama kuvveti ve hastalık şiddeti ile ilişkisini incelemek amacıyla 40–75 yaş aralığındaki 44 hasta üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak demografik bilgiler, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler, NRS 2002, m-NUTRIC skorlama, DECAF skoru, laboratuvar bulguları ve Besin Tüketim Sıklığı Formu kullanılmıştır. Bulgulara göre, katılımcıların %90,9'u erkek, %9,1'i kadın hastalardan oluşmaktadır. Malnütrisyon riski arttıkça el kavrama kuvveti azalmıştır (p=0,002; r=–0,459). Hastalık şiddeti göstergesi olan DECAF skoru ile malnütrisyon riski arasında pozitif ilişki saptanmıştır (p=0,010; r=0,384). NRS 2002 ayrıca enerji, karbonhidrat, yağ ve protein alımlarıyla ters yönlü ilişkilidir [sırasıyla (p=0,001; r=–0,470), (p=0,045; r=–0,303), (p=0,009; r=–0,388), (p=0,017; r=–0,357)]. m-NUTRIC skorlaması el kavrama kuvveti, besin alımı ve DECAF ile anlamlı ilişki göstermemiştir (p>0,05). Serum albümin düzeyi el kavrama kuvveti üzerinde pozitif etkiye sahiptir (B=0,793; p=0,003). Hastalık şiddeti biyobelirteçleri açısından yapılan değerlendirmelerde, diyet protein alımı CRP (p=0,037; r=–0,315) ve prokalsitonin (p=0,010; r=–0,407) ile negatif ilişkilidir. pCO₂ düzeyi, enerji (p=0,019; r=0,358), karbonhidrat (p=0,008; r=0,398) ve protein alımı (p=0,034; r=0,324) ile pozitif ilişkili bulunmuştur. Diyet karbonhidrat (p=0,009; r=0,396) ve protein alımı (p=0,025; r=0,346) albümin düzeyleriyle de pozitif ilişki göstermiştir. Sonuç olarak, KOAH hastalarında beslenme durumu el kavrama kuvveti ve hastalık şiddeti ile yakından ilişkilidir. Malnütrisyon kas fonksiyonunda düşüşle, diyetle yüksek protein alımı ve serum albümin düzeylerinin ise daha iyi kas gücü ve hafif hastalık şiddeti ile bağlantılı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 44 patients aged 40–75 years to investigate the relationship between nutritional status, handgrip strength, and disease severity in critically ill COPD patients. Data collection tools included demographic information, nutritional habits, anthropometric measurements, NRS 2002 score, m-NUTRIC score, DECAF score, laboratory findings, and the Food Frequency Questionnaire. According to the findings, participants consisted of 90.9% male and 9.1% female patients. Handgrip strength decreased as the risk of malnutrition increased (p=0.002; r=–0.459). A positive correlation was found between the DECAF score, an indicator of disease severity, and the risk of malnutrition (p=0.010; r=0.384). NRS 2002 is also inversely related to energy, carbohydrate, fat, and protein intake [respectively (p=0.001; r=–0.470), (p=0.045; r=–0.303), (p=0.009; r=–0.388), (p=0.017; r=–0.357)]. The m-NUTRIC score did not show a significant relationship with handgrip strength, dietary protein intake, or DECAF (p>0.05). Serum albumin level has a positive effect on handgrip strength (B=0.793; p=0.003). Dietary protein intake is negatively associated with CRP (p=0.037; r=–0.315) and procalcitonin (p=0.010; r=–0.407). The pCO₂ level was positively associated with energy (p=0.019; r=0.358), carbohydrate (p=0.008; r=0.398), and protein intake (p=0.034; r=0.324). Dietary carbohydrate (p=0.009; r=0.396) and protein intake (p=0.025; r=0.346) also showed a positive relationship with albumin levels. In conclusion, nutritional status in COPD patients is closely related to handgrip strength and disease severity. Malnutrition is associated with decreased muscle function. High dietary protein intake and serum albumin levels are associated with better muscle strength and mild disease severity.