The mediating roles of basic psychological need satisfaction and frustration, and anger rumination in the relationship between Dark Triad personality traits and emotional intimate partner abuse
Karanlık Üçlü kişilik özellikleri ile duygusal yakın partner şiddeti arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların doyumu ve engellenmesi ile öfke ruminasyonunun aracı rolü
- Tez No: 997461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TUNA KAYKUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Karanlık Üçlü kişilik özelliklerinin her biri—narsisizm, psikopati, Makyavelizm—ile duygusal yakın partner şiddeti arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların doyumu ve engellenmesi ile öfke ruminasyonunun seri aracı rollerini incelemeyi amaçlamaktadır. Örneklem, yaşları 18-65 arasında olan 382 Türk yetişkin katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler çevrimiçi olarak Demografik Bilgi Formu, Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği, Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği, Temel Psikolojik İhtiyaçların Tatmini ve Engellenmesi Ölçeği ve Öfkeye İlişkin Derin Düşünme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Korelasyon analizleri, Makyavelizm ve psikopatinin duygusal şiddet, temel psikolojik ihtiyaçların engellenmesi (TPİE) ve öfke ruminasyonu ile pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. TPİE, duygusal şiddet ve öfke ruminasyonu ile pozitif, narsisizm ve temel psikolojik ihtiyaçların doyumu (TPİD) ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur. TPİD, narsisizm ile pozitif, psikopati ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Bununla birlikte, duygusal şiddet ile öfke ruminasyonu arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Seri aracılık analizleri, TPİE ve öfke ruminasyonunun, her bir Karanlık Üçlü özelliği ile duygusal şiddet arasındaki ilişkide seri aracı rollerini göstermektedir. Ancak, TPİD ve öfke ruminasyonu, Karanlık Üçlü kişilik özelliklerinden herhangi biri ile duygusal şiddet arasındaki ilişkide seri aracı rol oynamamıştır. Bulgular, her bir Karanlık Üçlü özelliğinin nasıl, TPİD ya da TPİE ve öfke ruminasyonu aracılığıyla, duygusal şiddet ile ayrı ayrı ilişkili olduğunu göstererek literatüre katkı sağlamaktadır. Çalışmanın değişkenlerine ilişkin klinik uygulamalar ve gelecekteki çalışmalara ilişkin öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the serial mediating roles of basic psychological need satisfaction and frustration, and anger rumination in the relationship between each Dark Triad personality trait—narcissism, psychopathy, Machiavellianism—and emotional intimate partner abuse. The sample was consisted of 382 Turkish adults aged between 18-65 years. Data was collected online using the Demographic Information Form, Short Dark Triad Scale, Multidimensional Measure of Emotional Abuse, Basic Psychological Need Satisfaction and Frustration Scale, and Anger Rumination Scale. Correlation analyses indicated that psychopathy and Machiavellianism were positively associated to emotional abuse, anger rumination and basic psychological need frustration (BNF). BNF was positively associated emotional abuse and anger rumination, negatively associated to narcissism and basic psychological need satisfaction (BNS). BNS was negatively associated to psychopathy, and positively associated to narcissism. Emotional abuse was positively associated to anger rumination. Serial mediation analyses revealed that BNF and anger rumination serially mediated the relationship between each Dark Triad trait and emotional abuse. However, BNS and anger rumination did not serially mediate the association between any Dark Triad trait and emotional abuse. The results contribute to the understanding of how each Dark Triad trait is separately associated with emotional abuse perpetration serially through BNS or BNF and anger rumination. Implications for clinical practices and directions for future research were discussed.