Stabil KOAH hastalarında soluble ST2 düzeyinin hastalığın seyrini öngörmedeki yeri
Role of soluble ST2 levels in predicting disease progression in stable COPD patients
  1. Tez No: 912641
  2. Yazar: BETÜL KINIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA TURAL ÖNÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), yaygın sistemik inflamasyona neden olan bir hastalıktır. IL-1 reseptör ailesine ait bir protein olan soluble ST2 (sST2) ise inflamasyonun düzenlenmesinde kritik bir rol oynar ve doku hasarının bir göstergesi olarak kabul edilen bir biyomarkerdır. Bu durumun klinik sonuçlarla da yakından ilişkili olduğu birçok çalışmada gösterilmiş ve çeşitli hastalıklarda inflamasyonun ve kötü prognozun bir göstergesi olarak incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, stabil KOAH hastalarında sST2 düzeylerinin morbidite ve mortaliteyi öngörmedeki rolünü araştırmak ve klinik parametrelerle, akut alevlenme sıklığı, hastaneye yatışlar ve mortalite ile olan ilişkisini değerlendirilmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi polikliniğine Mayıs 2023- Aralık 2023 tarihleri arasında ayaktan başvuran 18-90 yaş aralığında, daha önce yapılan SFT'sinde FEV1/FVC oranı
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a condition that causes widespread systemic inflammation. Soluble ST2 (sST2), a protein from the IL-1 receptor family, plays a critical role in regulating inflammation and is recognized as a biomarker indicating tissue damage. Numerous studies have shown that this condition is closely associated with clinical outcomes and have investigated sST2 as an indicator of inflammation and poor prognosis in various diseases. This study aims to evaluate the role of sST2 levels in predicting morbidity and mortality in stable COPD patients and to assess its relationship with clinical parameters, frequency of acute exacerbations, hospitalizations, and mortality. Materials and Methods: The study included a total of 115 participants: 76 stable COPD patients (Case Group) aged between 18-90 years with a previous spirometry showing FEV1/FVC ratio